
Morscy rekordziści
Kto jest najcięższy? Kto najdłuższy? Kto najgłębiej nurkuje?
Kto jest najcięższy? Kto najdłuższy? Kto najgłębiej nurkuje?
Niewystarczająca moc obliczeniowa do przetworzenia danych? Absurdalna liczba roboczogodzin konieczna do inspekcji surowych wyników? Naukowcom, którzy mają tego typu problemy, mogą przyjść z pomocą wolontariusze wyposażeni jedynie w komputer…
Czy domem może być wielka kra lodowa? Wbrew pozorom, pod lodem i na lodzie morskim toczy się bujne życie. Może być on traktowany jak bogata w pożywienie, całoroczna platforma, w której kanałach i szczelinach, a także na powierzchni, żyje całe…
Zachęcamy do wykorzystania danych z monitoringu przyrodniczego, zgromadzonych przez uczniów w projekcie EDUSCIENCE, a także uświadomienia uczniów jak dużą rolę monitoring środowiska odgrywa w badaniach naukowych i codziennym życiu.
Las to najlepiej wyposażona pracownia edukacyjna. Dzisiaj kilka słów o edukacji leśnej młodzieży w relacji Pana Janusza Świętonia z I Liceum Ogólnokształcącego im. St. Konarskiego w Mielcu (szkoły biorącej aktywny udział w projekcie EDUSCIE…
W Polsce Nowy Rok witamy hukiem sztucznych ogni, zimą za oknem, odwiedzamy znajomych czy bierzemy udział w różnych zabawach. A jak obchodzi się to wydarzenie ponad 14 tysięcy kilometrów stąd w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arcto…
Gwiazda betlejemska – symbol Świąt Bożego Narodzenia
W Obserwatorium Astrogeodynamicznym w Borowcu pojawił się długo wyczekiwany nowy laser, który pozwoli naukowcom po czteroletniej przerwie wrócić do laserowych pomiarów odległości do satelitów.
Czym wypełniane były kamizelki ratunkowe zanim pojawiły się tworzywa sztuczne i skąd w ogóle wzięła się nazwa kapok?
Niektóre rośliny i zwierzęta mają bardzo interesującą i rzadką cechę – potrafią emitować światło.
Dzisiaj o godzinie 7:10:11 czasu uniwersalnego (08:10:11 czasu polskiego) z rosyjskiej bazy wojskowej Jasnyj na Uralu na pokładzie rakiety Dniepr wystartował polski satelita naukowy LEM. W godzinę i 38 minut po starcie udało się nawiązać z nim…
Co wywołuje trzęsienia ziemi w Polsce? Po co je badać? Co to jest IS-EPOS? Jak to jest, gdy trzęsie się dom lub „coś” stuka w szafkach? Na te pytania odpowiada dr Grzegorz Lizurek, sejsmolog z Instytutu Geofizyki PAN.