Eduscience

Eduscience

Innowacyjny pomysł na budowę elektrowni wiatrowych na morzu.

Na świecie istnieje sporo elektrowni wiatrowych usytuowanych na morzu. Są one budowane w postaci wież osadzonych w dnie. Największa obecnie przybrzeżna farma wiatrowa położona na morzu należy do Brytyjczyków. Zbudowano ją na Morzu Irlandzkim, ma moc 367 MW (czyli wystarczającą dla około 320 tys. domostw) i składa się ze 102 wiatraków. Do większych należy także farma u wybrzeży Holandii o mocy 108 MW. W porównaniu z farmami budowanymi na lądzie mają one wiele zalet. Wiatry wiejące na morzu wykazują się większą stabilnością na niższych wysokościach niż wiatry nad lądem, co ułatwia budowę masztów o większej efektywności. Na morzu nie ma problemu zagrożenia naruszenia norm hałasu dla mieszkańców (na lądzie istnieje wymóg stawiania masztów wiatrowych co najmniej 600 metrów od zabudowań). Niestety budowa farm wiatrowych jest bardzo kosztowna i trudna, podobnie jak późniejsza ich konserwacja.

Naukowcy na całym świecie pracują nad nowymi rozwiązaniami. Jeden z nowatorskich projektów należy do Szwedów. Firmy Hexicon AB (innowacyjna firma, powstała w 2009 roku, zajmująca się planowaniem systemów produkcji energii elektrycznej za pomocą elektrowni wiatrowych w miejscach trudnych ze względu na głębokość morza lub nieodpowiednie warunki geologiczne dna) i SSAB (firma specjalizująca się w produkcji wysokogatunkowych stali konstrukcyjnych i wykonywania z nich skomplikowanych konstrukcji) podpisały porozumienie, którego celem jest budowa nowego typu elektrowni wiatrowej – ma to być pływająca konstrukcja kratownicowa, na której zostanie ustawionych kilka wiatraków. Konstrukcja będzie mogła ustawiać się samoczynnie do wiatru i będzie można ją przemieszczać do miejsc, gdzie panują najbardziej sprzyjające warunki atmosferyczne. Będzie ją można zakotwiczyć niezależnie od głębokości dna. Równocześnie w małym stopniu zakłóci ona warunki środowiskowe i walory krajobrazowe. Dodatkowo jest długowieczna (zaprojektowana na 40 lat eksploatacji).

Pierwsza taka elektrownia ma być wykorzystana na szwedzkich wodach Morza Bałtyckiego w 2017 roku.

 

Tekst: dr Jerzy Giżejewski

Bibligrafia:

Marine Technology E-News / George Blackwell, 16.09.2014, update@seadiscovery.com/

http://www.hexicon.eu/


Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej