Eduscience

Eduscience

W Polsce Nowy Rok witamy hukiem sztucznych ogni, zimą za oknem, odwiedzamy znajomych czy bierzemy udział w różnych zabawach. A jak obchodzi się to wydarzenie ponad 14 tysięcy kilometrów stąd w Polskiej Stacji Antarktycznej im. Henryka Arctowskiego?

Polska Stacja Antarktyczna powszechnie nazywana „Arctowski” – to jedyna czynna przez cały rok polska stacja badawcza w Antarktyce*, położona na  Wyspie Króla Jerzego w archipelagu Szetlandów Południowych.

Stacja działa nieprzerwanie od 1977 roku. Opiekę logistyczną i merytoryczną nad Stacją sprawuje Zakład Biologii Antarktyki Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN. Prowadzi się tu badania m.in. z zakresu monitoringu glacjologicznego, morskiego oraz ekologicznego (główny obszar badań to ptaki i ssaki płetwonogie).

Dydaktyk w Projekcie EDUSCIENCE, Dagmara Bożek-Andryszczak, pracuje obecnie w grupie polarników na „Arctowskim”. Pewnie wielu z Państwa pamięta panią Dagmarę z wpisów na blogu „Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie”, kiedy była uczestnikiem XXXV Wyprawy Polarnej PAN 2012/2013, a potem z wycieczek dydaktycznych do obserwatorium geofizycznego w Ojcowie oraz artykułów na portalu i materiałów dydaktycznych na platformie EDUSCIENCE. Teraz zechciała się z nami podzielić wrażeniami z powitania Nowego Roku na „Arctowskim”.

„W Nowy Rok bardzo by się chciało wznieść noworoczny toast w tym samym czasie, co nasze rodziny i znajomi w Polsce, ale tu, na 58 stopniu długości geograficznej zachodniej (współrzędne położenia Stacji to 62°09′34″S 58°28′15″W) obowiązuje nas inna strefa czasowa (GMT –3), co oznacza 4 godziny opóźnienia względem czasu polskiego.

To nie wszystko, bo jesteśmy na półkuli południowej i teraz… mamy lato. Wiem, że zima w Polsce na razie za bardzo nie rozpieszcza, ale i nasze lato różni się od powszechnych wyobrażeń o tej porze roku. Zaczyna się mniej więcej w połowie grudnia, a kończy na początku marca. W tym czasie temperatura powietrza waha się średnio od 0 do ok. 10°C i choć nie występuje tutaj zjawisko nocy i dnia polarnego, dzień jest wyjątkowo długi, a najkrótsze noce w styczniu trwają zaledwie parę godzin.

Tradycyjnie Nowy Rok wita się na stacji brazylijskiej Commandante Ferraz, która znajduje się po drugiej stronie Zatoki Admiralicji. Przy sprzyjających warunkach można tam dotrzeć pontonem w ciągu 30 minut. Co roku pracownicy „Arctowskiego” są zapraszani na huczne powitanie Nowego Roku połączone z tradycyjną kąpielą w morzu o północy. Nie brakuje śpiewów, tańców i gry na różnych instrumentach.

Ze względów bezpieczeństwa nie wszyscy członkowie załogi mogą opuścić Stację, więc część osób zostaje w bazie i Nowy Rok wita w nieco szczuplejszym gronie i może bez hucznej zabawy, ale za to z dobrymi humorami i smacznym jedzeniem – w tym roku było sushi i steki.

Akurat byłam w tej grupie, która miała okazję spędzać Sylwestra na „Arctowskim” – wróciły wspomnienia sprzed 3 lat, kiedy świętowałam to wydarzenie w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Tak mi się spodobało zimowanie w Arktyce, że postanowiliśmy razem z mężem pojechać do drugiej polarnej polskiej stacji badawczej, tym razem w Antarktyce.

Pewnie jeszcze będziecie mieli okazję przeczytać kolejny mój tekst z tego niezwykłego miejsca, tymczasem zachęcam do odwiedzenia fanpage’a Stacji na Facebooku (https://www.facebook.com/arctowski), gdzie możecie śledzić bieżące informacje o życiu na „Arctowskim” i prowadzonych tu badaniach.”


Tekst: Dagmara Bożek-Andryszczak


*Antarktyka to obszar obejmujący kontynent Antarktydy, otaczający go Ocean Południowy oraz wyspy.

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej