Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie jest jednym z tematów, które często goszczą na portalu EDUSCIENCE Na pytanie: gdzie się znajduje ta placówka? – większość uczniów biorących udział w projekcie zna prawidłową odpowiedź. Ale to,…
Algenhaus (dom alg) – budynek z bioreaktorem w fasadzie to próba wprowadzenia rozwiązania przyszłości. Fasada bloku BIQ (Bio Intelligent Quotient) to pierwszy w historii budynek, który pozyskuje energię z hodowli mikroorganizmów.
W historii Ziemi znane są okresy masowego wymierania gatunków roślin i zwierząt, kiedy w stosunkowo krótkim (geologicznie) czasie ginęło wiele gatunków organizmów (nawet 90%) wskutek działania globalnych czynników środowiskowych. Czy obecnie…
Co wywołuje trzęsienia ziemi w Polsce? Po co je badać? Co to jest IS-EPOS? Jak to jest, gdy trzęsie się dom lub „coś” stuka w szafkach? Na te pytania odpowiada dr Grzegorz Lizurek, sejsmolog z Instytutu Geofizyki PAN.
Paleontolodzy to naukowcy, którzy zajmują się badaniem skamieniałości, czyli wszelkimi śladami życia na Ziemi zachowanymi w skałach. Mogą nimi być szczątki zwierząt, tropy, odciski, a nawet skamieniałe odchody. Jak zatem wygląda ich praca?
Fala tsunami na otwartym oceanie jest niemal niezauważalna. Dopiero kiedy dociera do brzegu, może ujawnić swoją niszczycielską naturę. Czy jesteśmy całkiem bezbronni wobec natury? A może da się w porę wykryć nadchodzące niebezpieczeństwo?
Szkoła powinna uczyć nie tylko zdobywania wiedzy, ale także kształtowania postaw i relacji interpersonalnych oraz współpracy w grupie. Wychodząc naprzeciw tym oczekiwaniom, chcemy zainteresować nauczycieli prowadzeniem debaty oksfordzkiej. Jest…