Eduscience

Eduscience

Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie jest jednym z tematów, które często goszczą na portalu EDUSCIENCE Na pytanie: gdzie się znajduje ta placówka? – większość uczniów biorących udział w projekcie zna prawidłową odpowiedź. Ale to, jak można się tam dostać, już nie jest takie oczywiste…

Dla przypomnienia: Polska Stacja Polarna Hornsund im. Stanisława Siedleckiego leży nad zatoką Isbjørnhamna w fiordzie Hornsund, który znajduje się na południu norweskiej wyspy Spitsbergen, należącej do archipelagu Svalbard, około 600 km na północ od Półwyspu Skandynawskiego.

Na początek zacznijmy od łatwiejszej opcji podróży, kiedy  do Hornsundu wybieramy się w lecie. Od maja lub czerwca do września do Stacji można dotrzeć drogą morską – większą lub mniejszą jednostką pływającą i…dłużej lub krócej. Pracownicy Stacji płyną z Polski na statku Horyzont II, należącym do Akademii Morskiej w Gdyni. Taki rejs, przy sprzyjających wiatrach, trwa ok. tygodnia.

Innym wariantem, szybszym i wygodniejszym, jest podróż samolotem do Longyearbyen, miasteczka położonego w centralnej części wyspy Spitsbergen, a stamtąd statkiem lub jachtem wzdłuż wybrzeża i w ciągu doby jesteśmy w stanie dotrzeć do Stacji.

W zimie sytuacja się komplikuje, ponieważ fiord zamarza i dotarcie drogą morską nie jest możliwe. Wtedy do dyspozycji zostają skutery śnieżne lub… psie zaprzęgi. Pamiętajmy też, że zimą jest ciemno, co na pewno utrudnia wędrówkę i orientację w terenie. Z Longyearbyen, przy sprzyjających warunkach, dystans ok. 170 km, który dzieli to miasteczko od Stacji, jesteśmy w stanie pokonać skuterem w 5 godzin. Czas dotarcia do Stacji psim zaprzęgiem zależy od determinacji maszera, czyli poganiacza i wytrzymałości zwierząt – zazwyczaj potrzeba na to kilka dni.

Wariantem uniwersalnym, całorocznym, jest podróż śmigłowcem z Longyearbyen. Niestety, jest to jednocześnie najdroższa opcja. Tym środkiem transportu do Stacji najczęściej docierają Norwedzy podczas oficjalnych wizyt lub pomoc medyczna. Czas podróży to ok. 1 godzina.

Oczywiście, skuteczność wszystkich wymienionych środków transportu oraz czas dotarcia do Stacji bardzo mocno zależą od warunków pogodowych. Silny wiatr, opady, mocno zmrożony śnieg, tworzący tzw. zastrugi, potrafią bardzo utrudnić lub czasem uniemożliwić podróż – w Arktyce przyroda uczy człowieka cierpliwości.

Aktualny widok, który roztacza się z dwóch kamer umieszczonych w pobliżu Stacji zawsze można zobaczyć na stronie Stacji – http://hornsund.igf.edu.pl/kamery/


Tekst: Dagmara Bożek-Andryszczak

Galeria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej