Eduscience

 

Fot.
1. Cyweta i dojrzałe owoce kawowca, źródło: 
http://catpoopcoffeeinc.com/wp-content/uploads/2013/03/cat-poop-coffee1.jpg
dostęp 25.11.2013 r.

Najdroższa kawa świata – Kopi Luwak

Ewa Zaraś-Januszkiewicz

Przysmaki i rarytasy, które pobudzają wyobraźnię człowieka na temat życia w luksusie, bywają czasem mocno zaskakujące. Przykładem takiego delikatesu jest kawa kopi luwak, najdroższa kawa świata.

Kopi Luwak to gatunek kawy. Kawa ta pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Jest ona produkowana z "niezwykłych" ziaren – nasion kawy. Ich niezwykłość polega na tym, że wydobywane one są z odchodów łaskuna muzanga (Paradoxurus hermaphroditus) [fot. 1], zwierzęcia z rodziny łaszowatych, nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak. W południowych Chinach uważana za przysmak, okryła się złą sławą, gdy eksperci ze Światowej Organizacji Zdrowia uznali ją za nosiciela wirusa powodującego SARS. A zatem w wolnym tłumaczeniu kawa ta to kawa z cywety.

Cyweta chętnie zjada owoce kawowca (Coffea sp.), czemu trudno się dziwić, ponieważ miąższ owoców kawowca jest soczysty i bardzo smaczny, zupełnie nie przypomina i nie kojarzy się z kawą. Cyweta jednak nie trawi nasion, a jedynie miąższ. Po nadtrawieniu przez enzymy trawienne i lekkim sfermentowaniu przez bakterie produkujące kwas mlekowy ziarna przechodzą przez przewód pokarmowy i są wydalane [fot. 2]. Warto podkreślić, że luwak zjada tylko najlepsze owoce. Żeruje nocą i w czasie swoich łowów w gałęziach drzew  poszukuje swego przysmaku, którym są dojrzałe, słodkie, pięknie wybarwione na kolor czerwony owoce kawowca. Zwierzę wybiera i zjada tylko najlepsze i najdojrzalsze. Nasiona kawy zmieniają swoje właściwości w trakcie wędrówki przez przewód pokarmowy cywety. Dzięki temu, że ziarna Kopi Luwak przechodzą przez układ trawienny ssaka, pozbywają się celulozowej osłonki i goryczki.W efekcie tego procesu kawa parzona z takich ziaren zyskuje nowy, łagodny aromat.

Jednak by taką kawę zaparzyć, najpierw nasiona trzeba starannie … wybrać z odchodów zwierzęcia i oczyścić. Ziarna zbierane są ręcznie. Po oczyszczeniu kawę przetwarza się w typowy sposób – tak jak każdą inną kawę, palone a następnie mielone.

Na wyspach indonezyjskich (Sumatra, Jawa, Celebes) oraz na Filipinach i w Wietnamie ludność zbiera "ten gatunek" kawy. Jest to bardzo droga kawa, dlatego zdarza się, że lokalna ludność łapie łąskuny i karmi je owocami kawy dla łatwego uzyskania znacznych ilości tego ziaren.

Kopi luwak jest najdroższą kawą na świecie – kilogram kosztuje około tysiąca euro (w Polsce 10 dag – około 300 zł) [fot. 3]. Wynika to z faktu, że światowe specyficzne „zbiory” tego gatunku kawy wynoszą zaledwie 300–400 kg rocznie! Głównymi konsumentami są Stany Zjednoczone i Japonia, chociaż kawa ta staje się dostępna też w innych krajach. Dla porównania warto podać, że roczna światowa produkcja kawy to 6 do 9 mln ton!

Jednak Kopi Luwak może stracić pozycję lidera najdroższej kawy. Pewien biznesmen z Tajlandii postanowił wyprodukować jeszcze bardziej ekskluzywną kawę. Wymyślił w tym celu przepuścić ziarna kawy przez... układ trawienny słonia. Kawa, którą produkuje Blake Dinkin, ów pomysłowy biznesmen, jest znacznie droższa od Kopi Luwak, ponieważ filiżanka kosztuje ok. 50 dolarów (ok. 150 złotych). Dinkin na swojej farmie karmi słonie ziarnami kawy Thai Arabica, a następnie jego pracownicy wybierają ziarna z odchodów słoni. 1 kg tej kawy wymaga tego, by 1 słoń zjadł 33 kilogramami surowych ziaren. Następnie trzeba odczekać 15–30 godzin (to czas, w którym słoń trawi zjedzone nasiona). Enzymy żołądkowe słoni wytrącają proteiny z ziaren kawowca, które mają gorzki smak. Tym sposobem kawa jest bardziej „kwiatowa” w smaku – opowiada Blake Dinkin, założyciel firmy produkującej taką kawę. W 2012 roku wyprodukowano ok. 50 kg „słoniowej” kawy nazywanej Black Ivory Coffee. W a 2013 około 300 kg. Kilogram tej kawy obecnie kosztuje ok. 1,3 tys. euro [fot. 4].

 

Źródła:

http://en.wikipedia.org/wiki/Black_Ivory_coffee dostęp 25.11.2013r.

http://jnci.oxfordjournals.org/content/97/4/293.abstract?searchid=QID_NOT_SET&fulltext=coffee dostęp 25.11.2013r.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Kawa dostęp 25.11.2013r.

http://rsna2005.rsna.org/rsna2005/V2005/conference/event_display.cfm?em_id=4418422 dostęp 25.11.2013r.

http://www.agendafin.com/health-agenda/garcinia-cambogia-to-maintain-a-healthy-weight dostęp 25.11.2013r.

http://www.blackivorycoffee.com/ dostęp 25.11.2013r.

http://www.strefabiznesu.echodnia.eu/artykul/filizanka-naparu-za-niemal-100-zlotych-najdrozsza-kawe-swiata-podaje-kawiarnia-w-naszym-regi dostęp 25.11.2013r.

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej