Eduscience

James Hutton - ojciec współczesnej geologii

Rozdział I – początki geologii

Piotr Olejniczak

Jakie są początki geologii? Czy można określić kiedy powstała geologia? Kto był pierwszym geologiem? Co dawała ludziom wiedza geologiczna? Odpowiedzi na te pytania mogą być nieco zaskakujące.

Wszystko zależy od tego czy geologię potraktujemy jako pewnego rodzaju fach, czy jako naukę.
Geologia jako fach, czyli swego rodzaju zdolność pojawiła się bardzo dawno temu. Można powiedzieć, że nasi przodkowie, dla których podstawowym materiałem do wyrobu narzędzi były skały, bądź substancje mineralne, byli "geologami". Może się to wydawać nieco zabawne, ale biorąc pod uwagę to, że od poszukiwaczy surowców zależało przetrwanie plemienia zaczynamy patrzeć na to z innej strony.
"Kamienie" do wyrobu narzędzi nie były przypadkowe. Musiały być odpowiednio twarde, nadawać się do ostrzenia, czy nadawania im odpowiednich kształtów. W obrębie plemienia były osoby, które zajmowały się poszukiwaniem surowca, jego sprawdzaniem, a później inna grupa zajmowała się już jego obróbką
Czyli geologia jako specjalność pojawiła się wraz z pierwszymi ludźmi gatunku Homo habilis, którzy wyrabiali narzędzia ze skał. Można zatem z pewnym przymrużeniem oka stwierdzić, że historia geologii zaczęła się jakieś 2 miliony lat temu ;)

Z geologią jako nauką jest już inaczej. Duży wkład w powstanie tej nauki mają starożytni filozofowie. Przykładowo grecki filozof Teofrast, będący uczniem Arystotelesa, stworzył pracę, w której opisał kilka minerałów. Sam Arystoteles właściwie rozpoznał wiele procesów geologicznych, jak na przykład erozję (niszczenie), czy sedymentację (osadzanie).
Do geologii swój wkład wniósł nawet sam Leonardo da Vinci opisując zjawisko erozji.

Za ojca współczesnej geologii uważany jest James Hutton. Żyjący w XVIII wieku szkocki geolog zauważył jako pierwszy cykliczną naturę procesów geologicznych i sformułował zasadę aktualizmu. Zasada aktualizmu mówi, że "teraźniejszość jest kluczem do przeszłości".

Zatem, żeby zrozumieć przeszłość naszej planety, tego co się z nią dzieje i co się z nią będzie działo, trzeba obserwować teraźniejsze procesy.

P.S.
Jeśli macie jakieś pytania, napiszcie je w komentarzach, do czego zachęcam :)

Miłego dnia!

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej