Eduscience

(fot. z: wikipedia.org)

Czy mamy problem z klimatem?

Piotr Olejniczak

W ostatnich tygodniach na pewno zastanawialiście się czy na ferie pojawi się wreszcie śnieg w polskich górach? Być może niektórzy z Was przyczyny w tej sytuacji upatrywali w "globalnym ociepleniu". Spróbujmy się zastanowić jak wygląda sprawa zmian klimatycznych i czy oraz jaki mamy z klimatem problem.

Na klimat na naszej planecie wpływa bardzo wiele czynników. Nie wiem, czy zdajecie sobie sprawę z tego, że czynniki te nie są jedynie pochodzenia ziemskiego :) Oczywiście nie chcę Was straszyć kosmitami, więc póki co możecie być spokojni :)
Modne hasło, jakim jest "globalne ocieplenie" zwykło się kojarzyć ze szkodliwą działalnością człowieka. Jest to błędne rozumowanie.
Globalne ocieplenie jest zjawiskiem, które wielokrotnie występowało na naszej planecie w historii jej istnienia. Jednak pojawia się tutaj pewien problem. Otóż przy okazji globalnego ocieplenia niejako podświadomie wmówiono nam, że zanim człowiek stworzył przemysł i zaczął produkować ogromne ilości gazów cieplarnianych, klimat był stabilny i spokojny.
Pudło.
Klimat na naszej planecie nigdy nie był stabilny. Zmieniał się i zmienia nieustannie, ponieważ bez przerwy zmienia się cała nasza planeta. Nawet teraz, czytając ten tekst nie zdajesz sobie sprawy z tego, że nasza planeta wygląda już nieco inaczej niż w momencie kiedy dopiero zaczynałeś.
Dryft kontynentów, krążenie prądów morskich, zmiana kąta nachylenia naszej planety w stosunku do płaszczyzny orbity, zmiana ilości promieniowania słonecznego, wszystko to dzieje się non stop i wpływa na klimat na naszej planecie. Są to procesy nieuniknione, naturalne, które istnieją od zawsze.

Czy człowiek ma problem z klimatem? W pewien sposób. Co jakiś czas pojawiają się informacje, o niespotykanych do tej pory w niektórych rejonach kataklizmach - powodziach, tornadach, gwałtownych burzach i tym podobnych.
Faktycznie takie zdarzenia mają miejsce. Czy świadczą one o zmieniającym się klimacie? Na pewno.
Problem ludzi polega na tym, że muszą się do tego dostosować, bo inaczej będzie z nami krucho.
Tak jest też w świecie zwierząt - gatunki, które nie potrafią przystosować się do otaczającej je rzeczywistości wymierają.

Człowiek ma tą przewagę, że jest inteligentny znacznie bardziej od innych zwierząt, pytanie tylko, czy zdążymy naszą inteligencję wykorzystać na czas?

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej