Eduscience

Eduscience

Karbon to okres geologiczny, od którego upłynęło około 300 milionów lat. Czy w lesie karbońskim można wykonać fotografie i przywieźć je jako pamiątkę z wakacji?

Prawie. Nie mamy maszyny czasu, więc do karbonu nie uda nam się cofnąć. Możemy za to odnaleźć miejsca w Polsce i na świecie, gdzie rosną rośliny wywodzące się z tego okresu. Do takich roślin należy m.in. skrzyp olbrzymi, o którym pisaliśmy już kilka razy na portalu (Reliktowy „las karboński ” w okolicy Raciborza, „Las karboński” się budzi, Jak zmienił się „las karboński” przez ostatnie trzy tygodnie?).

W Polsce znajduje się kilka rezerwatów dla ochrony tego gatunku, m.in.:

  • Rezerwat w Olszynie Źródliskowej pod Lubiechowem Dolnym na terenie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego w województwie zachodniopomorskim.
  • Rezerwat Przyrody „Źródlisko Skrzypowe”, niedaleko Choszczna w województwie zachodniopomorskim.
  • Rezerwat przyrody „Dolina Potoku Rudno” na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej.
  • Rezerwat Przyrody „Las nad Jeziorem Mądrzechowskim” na Pojezierzu Bytowskim.
  • Rezerwat Przyrody „Staniszewskie Zdroje” w Kaszubskim Parku Krajobrazowym.

Stanowiska skrzypu olbrzymiego znajdują się jeszcze w kilku miejscach w Polsce, m.in. w okolicach Raciborza (w lesie Widok, lesie Młyńskim, w Brzeziu oraz w Arboretum Bramy Morawskiej).

Jeśli wakacje spędzacie w okolicy jednego z tych miejsc, warto odszukać stanowiska skrzypu olbrzymiego, ustawić obiektyw aparatu fotograficznego blisko ziemi i efekt murowany. Obrazy będą przypominały las karboński.

Popatrzcie sami…

W galerii znajdują się fotografie autorstwa dydaktyka EDUSCIENCE Jana Kalabińskiego ze stanowiska w okolicy Raciborza. To podpisane „Skrzypy z żabiej perspektywy” najbardziej przypomina las karboński.

Na świecie skrzyp olbrzymi można spotkać m.in. w północno-zachodniej Afryce, w południowej i środkowej Europie (w Wielkiej Brytanii, Danii, na Litwie, Ukrainie po Krym i Kaukaz), w zachodniej Azji (Turcja, Iran), a także w zachodniej części Ameryki Północnej, w stanach: Alaska, Kalifornia, Oregon, Waszyngton.


Tekst: Jan Kalabiński

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej