Eduscience

niedźwiedź Eduscience

Odwiedziny niedźwiedzi

Dagmara Bożek-Andryszczak

Za oknem coraz jaśniej, na morzu przybywa paku lodowego, więc nic dziwnego, że w okolicy Stacji zaczyna się pojawiać coraz więcej niedźwiedzi polarnych.

W czasie nocy polarnej, kiedy na zewnątrz było ciemno przez 24 godziny na dobę, nie obserwowaliśmy żadnych białych gości w okolicy, jeśli nie liczyć sporadycznie napotykanych śladów niedźwiedzich łap. Oczywiście, nikt z tego powodu nie rozpaczał, bo nocne spotkanie z niedźwiedziem oko w oko z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych.

Teraz, kiedy jest już jasno i jest możliwość wcześniej zobaczyć niedźwiedzia w terenie, sytuacja wygląda nieco lepiej. Ba, nawet na widok niedźwiedzia pierwszą myślą nie jest "jak go odstraszyć", ale "jak mu zrobić ładne zdjęcie":)

Tak więc im jaśniej, tym więcej śladów w pobliżu Stacji. Parę dni temu odwiedził nas niedźwiedź - najwyraźniej nie miał złych zamiarów, w przeciwieństwie do swojego kolegi, który jakiś czas wcześniej wybił okno w "domku policjanta" (drewniany domek położony kilkadziesiąt metrów od Stacji). Ten zaś trochę poleżał na okolicznych skałkach, a potem majestatycznie przemaszerował w kierunku Lodowca Hansa. Oczywiście, przy okazji zaliczył też prawdziwą sesję fotograficzną.

Oto jak wyglądał nasz gość:


Dodaj komentarz

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej