Eduscience

Środek nocy polarnej

Krzysztof Grabiec

Końcówka grudnia to dla zimowników czas szczególny nie tylko ze względu na ważne dla nas wszystkich Święto Bożego Narodzenia, ale i połowa nocy polarnej.

22-24 grudnia słońce jest najdalej od bieguna północnego. W tym czasie w Hornsundzie dzień od nocy niczym się nie odróżnia, chyba że któreś z nas ma dobrze ustawiony zegarek J. Jedynie gdzieś daleko na horyzoncie, od południowej strony fiordu i tylko gdy nie wieje i jest bezchmurnie można ledwo dojrzeć bladą łunę przypominającą o słońcu. Po niespełna dwóch miesiącach w egipskich ciemnościach, widok dodający otuchy.

Jednocześnie jest to dla naszej wyprawy połowa przygody ze Spitsbergenem. A podobno ta druga jest ciekawsza, dlatego serdecznie zapraszam do śledzenia naszych wpisów na blogu i facebooku w nowym roku.

Galeria zdjęć

2 komentarze

foka56

2 stycznia 2015, 14:03

Życzę Wam ciekawej tej drugiej połowy pobytu :). No i czekam na więcej zdjęć!

ela

21 stycznia 2015, 13:26

Cieszy nas to, że coraz bliżej macie do spotkania ze słońcem, ale gdzie te wpisy do śledzenia? To już 21 stycznia!!!

Dodaj komentarz

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej