Eduscience

Marsjańska skała badana przez łazik Curiosity

Czy na Marsie istniało życie?

Piotr Michałek

Wczoraj naukowcy z NASA poinformowali o znalezieniu przez łazik Curiosity śladów potwierdzających istnienie w przeszłości warunków niezbędnych do rozwoju życia na Marsie. Będący automatycznym laboratorium naukowo-badawczym pojazd zbadał skład chemiczny próbki pobranej ze skały osadowej pobranej z krateru Gale'a i znalazł w niej ślady siarki, azotu, wodoru, tlenu fosforu i węgla – podstawowych cegiełek życia.

Uzyskane dane wskazują, że w przeszłości po dnie krateru płynęła rzeka lub znajdowało się tam okresowe jezioro. W przeciwieństwie do innych dawnych marsjańskich zbiorników wodnych, ten nie był mocno natleniony, kwaśny ani bardzo słony, a więc świetnie nadawał się do rozwoju żywych organizmów. Badana skała powstała w wyniku reakcji stosunkowo czystej wody z minerałami takimi jak oliwin, a znalezione ślady siarczanu wapnia wskazują na neutralny lub lekko zasadowy odczyn zbiornika.

Uczeni zostali zaskoczeni mieszaniną utlenionych, słabo utlenionych i nieutlenionych związków chemicznych będących źródłem energii dla niektórych prymitywnych organizmów występujących na Ziemi. Być może różny stopień utlenienia substancji jest wynikiem działalności  marsjańskich organizmów.

Znalezione przez łazik Curiosity ślady nie dowodzą jeszcze istnienia życia na Czerwonej Planecie. Czas pokaże czy ostatnie doniesienia z Marsa są kolejnym fałszywym alarmem, czy zapowiedzią największego odkrycia w historii nauki.

Źródło:

http://www.nasa.gov/mission_pages/msl/news/msl20130312.html

Dodaj komentarz

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej