Eduscience

Eduscience

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II

Projekt Eduscience daje szansę na przeżycie morskiej przygody i poznanie tajemnic, jakie kryje w sobie statek i życie na morzu. Możliwe jest to dzięki udziałowi w projekcie statku szkoleniowo-badawczego Horyzont II, należącego do Akademii Morskiej w Gdyni.

Pływający na nim naukowcy i załoga opracowują mnóstwo fascynujących zagadnień, z których mogą korzystać wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie. Statek Horyzont II to statek wyjątkowy. W 2000 roku podniesiono na nim banderę i od tego czasu niestrudzenie odbywa rejsy w krainy polarne, dzielnie stawiając czoła sztormom i górom lodowym. Każdego roku Horyzont II zawozi uczestników wypraw polarnych na Polską Stację Polarną na Spitsbergenie oraz w inne niedostępne rejony Arktyki – królestwa niedźwiedzia polarnego. Na Statku Horyzont II odbywają szkolenia studentów Akademii Morskiej w Gdyni. Uczą się obsługiwać statek, a biorąc udział w rejsach, poznają życie na morzu i reguły, jakie wytyczają morskie żywioły. Uczestnictwo w projekcie Eduscience pozwala na dołączenie do tego elitarnego grona i poznanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, m.in.: jak to jest, że statek płynie i nie tonie, jak statek wygląda w środku - gdzie mieszka załoga i pasażerowie? Gdzie jest silnik? Jak wygląda kuchnia na statku i jak się w niej gotuje, gdy buja na wszystkie strony? Uczestnicy dowiedzą się też, że od słonej wody można mieć halucynacje, poznają zasadę działania odsalarki i dowiedzą się, jak domowym sposobem można otrzymać słodką wodę ze słonej. Poszukają odpowiedzi na pytania: co się robi ze śmieciami na statku, czy ścieki wolno wypuszczać wprost do morza. Jakie zasady recyklingu i oczyszczania ścieków obowiązują na statku w celu ochrony środowiska naturalnego. Dowiedzą się, jak odkryć wrak statku spoczywający na dnie oceanu. Co to jest sonar i co ma wspólnego z Leonardem da Vinci oraz katastrofą Titanica? Jaką rolę na statku pełni radar nawigacyjny i jak działa? Co to jest kabel i jakie inne jednostki miary stosuje się na morzu? Jakich map używali w przeszłości marynarze i jak wyglądają współczesne morskie mapy elektroniczne?

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej