Eduscience

Eduscience

Statek szkoleniowo-badawczy Horyzont II

Projekt Eduscience daje szansę na przeżycie morskiej przygody i poznanie tajemnic, jakie kryje w sobie statek i życie na morzu. Możliwe jest to dzięki udziałowi w projekcie statku szkoleniowo-badawczego Horyzont II, należącego do Akademii Morskiej w Gdyni.

Pływający na nim naukowcy i załoga opracowują mnóstwo fascynujących zagadnień, z których mogą korzystać wszyscy uczniowie biorący udział w projekcie. Statek Horyzont II to statek wyjątkowy. W 2000 roku podniesiono na nim banderę i od tego czasu niestrudzenie odbywa rejsy w krainy polarne, dzielnie stawiając czoła sztormom i górom lodowym. Każdego roku Horyzont II zawozi uczestników wypraw polarnych na Polską Stację Polarną na Spitsbergenie oraz w inne niedostępne rejony Arktyki – królestwa niedźwiedzia polarnego. Na Statku Horyzont II odbywają szkolenia studentów Akademii Morskiej w Gdyni. Uczą się obsługiwać statek, a biorąc udział w rejsach, poznają życie na morzu i reguły, jakie wytyczają morskie żywioły. Uczestnictwo w projekcie Eduscience pozwala na dołączenie do tego elitarnego grona i poznanie odpowiedzi na wiele nurtujących pytań, m.in.: jak to jest, że statek płynie i nie tonie, jak statek wygląda w środku - gdzie mieszka załoga i pasażerowie? Gdzie jest silnik? Jak wygląda kuchnia na statku i jak się w niej gotuje, gdy buja na wszystkie strony? Uczestnicy dowiedzą się też, że od słonej wody można mieć halucynacje, poznają zasadę działania odsalarki i dowiedzą się, jak domowym sposobem można otrzymać słodką wodę ze słonej. Poszukają odpowiedzi na pytania: co się robi ze śmieciami na statku, czy ścieki wolno wypuszczać wprost do morza. Jakie zasady recyklingu i oczyszczania ścieków obowiązują na statku w celu ochrony środowiska naturalnego. Dowiedzą się, jak odkryć wrak statku spoczywający na dnie oceanu. Co to jest sonar i co ma wspólnego z Leonardem da Vinci oraz katastrofą Titanica? Jaką rolę na statku pełni radar nawigacyjny i jak działa? Co to jest kabel i jakie inne jednostki miary stosuje się na morzu? Jakich map używali w przeszłości marynarze i jak wyglądają współczesne morskie mapy elektroniczne?

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej