Eduscience

Eduscience

Polska Stacja Polarna „Hornsund” znajduje się w południowej części wyspy Spitsbergen w archipelagu Svalbard, za kołem polarnym. Zlokalizowana jest na niezwykle malowniczym obszarze nad Zatoką Białego Niedźwiedzia.

Jest to najdalej na północ wysunięta całoroczna polska placówka naukowa. Historia stacji sięga roku 1957. Od roku 1978 pracują tu całoroczne ekspedycje organizowane przez Zakład Badań Polarnych Instytutu Geofizyki PAN. Do Stacji przylgnęła nazwa „Polskiego Domu pod Biegunem”, z racji tego, że staje się ona na wiele miesięcy domem dla pracowników naukowych i technicznych, przyjeżdżających na Stację, aby wspólnie realizować plany badawcze. Naukowcy przebywający w stacji Hornsund także biorą udział w Projekcie EDUSCIENCE. Dzięki bezpośredniej łączności ze Spitsbergenem uczniowie będą mogli poznać warunki panujące w stacji polarnej. Dowiedzą się nie tylko, jakie badania naukowe prowadzą przebywający w stacji badacze, ale także jak wygląda ich życie codzienne “od kuchni”. Będą mogli zapytać pracujących tam naukowców o to, kiedy ostatnio widzieli zorzę polarną lub niedźwiedzia polarnego, w jaki sposób wraz z załogą techniczną docierają do stacji, jak wyglądają pomieszczenia, w których przebywają, a nawet co kucharz gotuje na obiad i skąd bierze się jedzenie, skoro nie ma tam sklepów. Dowiedzą się także skąd pobiera się wodę do picia i mycia, jak produkuje się prąd na tym polarnym pustkowiu i co robi się ze śmieciami. A dzięki lekcjom prowadzonym on-line będą mogli sami porozmawiać z uczestnikami wypraw polarnych na Spitsbergenie. Polska Stacja Polarna na Spitsbergenie to niezwykłe miejsce, położone w sercu dzikiej, pięknej arktycznej przyrody, w którym obecność polskich naukowców nieprzerwanie trwa od dziesiątków lat.

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej