Eduscience

Eduscience

Pomiędzy Kluczami a Błędowem...znajduje się unikatowy obszar pokryty piaskami lotnymi zwany Pustynią Błędowską. To jedyne takie miejsce w Polsce, dlatego warto o nim pamiętać podczas organizowaniu wycieczek w czasie wolnym.


Historia i teraźniejszość Pustyni Błędowskiej

O samym miejscu i pracach na rzecz jego rewitalizacji pisał już Piotr Olejniczak, pracownik Instytutu Nauk Geologicznych w Krakowie, na blogu „Geologia” (link do artykułu: http://www.eduscience.pl/blogi/geologia/wpis/278). Piotr uczestniczył też w międzynarodowej konferencji (http://pustynia-bledowska.eu/www/images/dokumenty/plakat.jpg) podsumowującej projekt pt. „Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych (6120, 2330) w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej”. To właśnie dzięki funduszom unijnym w ramach programu LIFE+  to miejsce odzyskuje swój dawny, pustynny wygląd. Prace rewitalizacyjne na obszarze Pustyni Błędowskiej trwały od 1 stycznia 2011 do 30 listopada 2014,  można oglądać to miejsce w całej swojej okazałości.

 

Pustynia Błędowska – trasy turystyczne 

Pustynia znajduje się na pograniczu dwóch województw – małopolskiego i śląskiego. Można do niej dotrzeć od strony Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) lub gminy Klucze, leżącej niedaleko Olkusza. 

Sam obszar można podziwiać z dwóch punktów widokowych – ze wzniesienia Czubatka (382 n.p.m.) w Kluczach, na którym znajduje się również wieża ciśnień (charakterystyczny punkt odniesienia przydatny do orientacji w terenie), oraz Dąbrówka (355 m n.p.m.) w miejscowości Chechło (tutaj zaś turystów wita niezbyt zachęcający napis „Uwaga, niewybuchy. Wstęp wzbroniony” – efekt militarnej przeszłości tego terenu; dzieci natomiast są zachwycone pomysłowymi huśtawkami zawieszonymi na sosnach niedaleko parkingu). Do obu punktów można bez problemu dojechać samochodem; są też wyznaczone miejsca, gdzie można go zaparkować.

Oprócz tego przez obszar Pustyni Błędowskiej (jej długość to ok. 10 km, a szerokość wynosi do 4 km) prowadzi pieszy żółty szlak turystyczny zw. „Szlakiem Pustynnym” oraz pomarańczowy „Transjurajski Szlak Konny” łączący Klucze z Błędowem.

W ramach wspomnianego projektu powstała też ścieżka edukacyjna, którą wyznaczają poszczególne stacje z ławkami, na których można odpocząć, i tablicami zawierające podstawowe informacje o historii Pustyni Błędowskiej czy tamtejszej florze i faunie.

Same trasy turystyczne są dość łatwe i ogólnodostępne, należy jednak pamiętać o dobrym obuwiu, kiedy będziemy planowali wycieczkę w to miejsce.

 

Kiedyś i dziś

Pustynię Błędowską pamiętam jako dziecko, kiedy to w 1999 roku wybraliśmy się tam na wycieczkę z rodzicami. Byliśmy wtedy bardzo rozczarowani, ponieważ hasło „pustynia” mocno zadziałało na naszą wyobraźnię, a na miejscu zobaczyliśmy wszędobylskie sosny pospolite i trawy, spod których nieśmiało przebijały połacie piasku.

Dziś jest zupełnie inaczej – Pustynia Błędowska powoli odzyskuje swoje dawne oblicze np. od strony Kluczy wykarczowano spory jej obszar, odsłaniając piaszczyste podłoże. Jednak jej przyszłość w dużej mierze zależy od dalszych działań na rzecz zachowania tego obszaru – bo na pewno jest to jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć i o które warto zadbać.

 

Tekst: Dagmara Bożek-Andryszczak

 

Źródła:

http://pustynia-bledowska.eu/www/

http://www.gmina-klucze.pl/

 

Fot. Piotr Andryszczak

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej