Eduscience

Eduscience

Pomiędzy Kluczami a Błędowem...znajduje się unikatowy obszar pokryty piaskami lotnymi zwany Pustynią Błędowską. To jedyne takie miejsce w Polsce, dlatego warto o nim pamiętać podczas organizowaniu wycieczek w czasie wolnym.


Historia i teraźniejszość Pustyni Błędowskiej

O samym miejscu i pracach na rzecz jego rewitalizacji pisał już Piotr Olejniczak, pracownik Instytutu Nauk Geologicznych w Krakowie, na blogu „Geologia” (link do artykułu: http://www.eduscience.pl/blogi/geologia/wpis/278). Piotr uczestniczył też w międzynarodowej konferencji (http://pustynia-bledowska.eu/www/images/dokumenty/plakat.jpg) podsumowującej projekt pt. „Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych (6120, 2330) w obszarze Natura 2000 na Pustyni Błędowskiej”. To właśnie dzięki funduszom unijnym w ramach programu LIFE+  to miejsce odzyskuje swój dawny, pustynny wygląd. Prace rewitalizacyjne na obszarze Pustyni Błędowskiej trwały od 1 stycznia 2011 do 30 listopada 2014,  można oglądać to miejsce w całej swojej okazałości.

 

Pustynia Błędowska – trasy turystyczne 

Pustynia znajduje się na pograniczu dwóch województw – małopolskiego i śląskiego. Można do niej dotrzeć od strony Błędowa (dzielnicy Dąbrowy Górniczej) lub gminy Klucze, leżącej niedaleko Olkusza. 

Sam obszar można podziwiać z dwóch punktów widokowych – ze wzniesienia Czubatka (382 n.p.m.) w Kluczach, na którym znajduje się również wieża ciśnień (charakterystyczny punkt odniesienia przydatny do orientacji w terenie), oraz Dąbrówka (355 m n.p.m.) w miejscowości Chechło (tutaj zaś turystów wita niezbyt zachęcający napis „Uwaga, niewybuchy. Wstęp wzbroniony” – efekt militarnej przeszłości tego terenu; dzieci natomiast są zachwycone pomysłowymi huśtawkami zawieszonymi na sosnach niedaleko parkingu). Do obu punktów można bez problemu dojechać samochodem; są też wyznaczone miejsca, gdzie można go zaparkować.

Oprócz tego przez obszar Pustyni Błędowskiej (jej długość to ok. 10 km, a szerokość wynosi do 4 km) prowadzi pieszy żółty szlak turystyczny zw. „Szlakiem Pustynnym” oraz pomarańczowy „Transjurajski Szlak Konny” łączący Klucze z Błędowem.

W ramach wspomnianego projektu powstała też ścieżka edukacyjna, którą wyznaczają poszczególne stacje z ławkami, na których można odpocząć, i tablicami zawierające podstawowe informacje o historii Pustyni Błędowskiej czy tamtejszej florze i faunie.

Same trasy turystyczne są dość łatwe i ogólnodostępne, należy jednak pamiętać o dobrym obuwiu, kiedy będziemy planowali wycieczkę w to miejsce.

 

Kiedyś i dziś

Pustynię Błędowską pamiętam jako dziecko, kiedy to w 1999 roku wybraliśmy się tam na wycieczkę z rodzicami. Byliśmy wtedy bardzo rozczarowani, ponieważ hasło „pustynia” mocno zadziałało na naszą wyobraźnię, a na miejscu zobaczyliśmy wszędobylskie sosny pospolite i trawy, spod których nieśmiało przebijały połacie piasku.

Dziś jest zupełnie inaczej – Pustynia Błędowska powoli odzyskuje swoje dawne oblicze np. od strony Kluczy wykarczowano spory jej obszar, odsłaniając piaszczyste podłoże. Jednak jej przyszłość w dużej mierze zależy od dalszych działań na rzecz zachowania tego obszaru – bo na pewno jest to jedno z tych miejsc, które warto zobaczyć i o które warto zadbać.

 

Tekst: Dagmara Bożek-Andryszczak

 

Źródła:

http://pustynia-bledowska.eu/www/

http://www.gmina-klucze.pl/

 

Fot. Piotr Andryszczak

Galeria zdjęć

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej