Eduscience

Eduscience

Pałka szerokolistna musi pokonywać złożone problemy kinematyczne, by utrzymać się w stanie równowagi. Od przyrody można się zawsze czegoś nauczyć, nawet rozwiązań architektonicznych.

Pałka szerokolistna (Typha latifolia) to znana powszechnie roślina, występująca głównie w rejonie wód stojących, wolno płynących i na torfowiskach. Dorasta do 2,5 metra wysokości. Ma kwiatostan w postaci kolby. Owocami są jednonasienne orzeszki, opatrzone włoskami okwiatu w formie puchu.

Pałka szerokolistna musi pokonywać złożone problemy kinematyczne, by utrzymać się w stanie równowagi. Pod względem mechanicznym roślina ta jest obiektem wysokościowym, zakotwiczonym w grząskim podłożu. Masa kolby znajduje się na znacznej wysokości. Łodyga pełni funkcję cięgna* zaczepionego u podłoża i obciążonego masą kolby. Na układ działa wiele sił o różnych wartościach i kierunkach, pochodzących m.in. od : naporu wiatru, falowania wody, dynamiki podłoża.

Przyroda jest niezastąpionym architektem. Patrząc na elementy konstrukcyjne łodygi (cięgna) pałki szerokolistnej i budynku Ponte City Apartments w Johanesburgu, trudno oprzeć się wrażeniu, że architekci skorzystali z rozwiązań istniejących w przyrodzie. Wieżowiec i jego szkielet konstrukcyjny w zestawieniu z konstrukcją łodygi pałki szerokolistnej ma wiele elementów wspólnych. Ponte City Apartments w Johannesburgu (RPA), zbudowany w 1975 roku, ma 173 metry wysokości (54 piętra), otwarty środek i jest najwyższym budynkiem mieszkalnym Afryki.

*Cięgno to element konstrukcyjny mostów, budynków w postaci np. drutu, łańcucha, taśmy, przenoszący wzdłużne siły rozciągające.


Tekst: Jan KalabińskiGaleria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej