Eduscience

Eduscience

Pałka szerokolistna musi pokonywać złożone problemy kinematyczne, by utrzymać się w stanie równowagi. Od przyrody można się zawsze czegoś nauczyć, nawet rozwiązań architektonicznych.

Pałka szerokolistna (Typha latifolia) to znana powszechnie roślina, występująca głównie w rejonie wód stojących, wolno płynących i na torfowiskach. Dorasta do 2,5 metra wysokości. Ma kwiatostan w postaci kolby. Owocami są jednonasienne orzeszki, opatrzone włoskami okwiatu w formie puchu.

Pałka szerokolistna musi pokonywać złożone problemy kinematyczne, by utrzymać się w stanie równowagi. Pod względem mechanicznym roślina ta jest obiektem wysokościowym, zakotwiczonym w grząskim podłożu. Masa kolby znajduje się na znacznej wysokości. Łodyga pełni funkcję cięgna* zaczepionego u podłoża i obciążonego masą kolby. Na układ działa wiele sił o różnych wartościach i kierunkach, pochodzących m.in. od : naporu wiatru, falowania wody, dynamiki podłoża.

Przyroda jest niezastąpionym architektem. Patrząc na elementy konstrukcyjne łodygi (cięgna) pałki szerokolistnej i budynku Ponte City Apartments w Johanesburgu, trudno oprzeć się wrażeniu, że architekci skorzystali z rozwiązań istniejących w przyrodzie. Wieżowiec i jego szkielet konstrukcyjny w zestawieniu z konstrukcją łodygi pałki szerokolistnej ma wiele elementów wspólnych. Ponte City Apartments w Johannesburgu (RPA), zbudowany w 1975 roku, ma 173 metry wysokości (54 piętra), otwarty środek i jest najwyższym budynkiem mieszkalnym Afryki.

*Cięgno to element konstrukcyjny mostów, budynków w postaci np. drutu, łańcucha, taśmy, przenoszący wzdłużne siły rozciągające.


Tekst: Jan KalabińskiGaleria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej