Eduscience

Eduscience

To podwarszawskie obserwatorium zajmuje się badaniami pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, parametrów meteorologicznych oraz zanieczyszczeń powietrza. Jest pierwszym obserwatorium magnetycznym na ziemiach polskich, w którym rozpoczęto ciągłe pomiary natężenia pola magnetycznego Ziemi.

Historia powstania Obserwatorium Geofizycznego w Świdrze sięga czasów, gdy Polska była jeszcze pod zaborami. W 1911 roku Stanisław Kalinowski rozpoczął starania o budowę obserwatorium, które miało powstać w głównej mierze ze środków prywatnych. Już trzy lata później rozpoczęły się prace budowlane. Powstały dwa domki, których specjalne konstrukcje umożliwiały wykonywanie pomiarów magnetycznych. Budowę obserwatorium ukończono wiosną 1915 roku. W ten sposób powstało pierwsze obserwatorium magnetyczne na ziemiach polskich, w którym rozpoczęto ciągle pomiary natężenia pola magnetycznego Ziemi.

Stopniowo w obserwatorium uruchamiane były inne pomiary geofizyczne: elektryczności atmosfery, w tym badania pioruna i prądu z ostrza, meteorologii, zanieczyszczeń powietrza, tła promieniowania gamma. Po wybudowaniu w sąsiedztwie linii kolejowej, która miała duży wpływ na wykonywane pomiary, badania magnetyzmu ziemskiego przeniesiono do Belska. Od tej pory obserwatorium w Świdrze zajmuje się głównie badaniem ziemskiego pola elektrycznego. Na potrzeby projektu EDUSCIENCE, w zabytkowych budynkach magnetycznych utworzono minimuzeum urządzeń pomiarowych oraz wystawę polarną.

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej