Eduscience

Eduscience

Co to jest egzoplaneta i ekostrefa?

Naukowcy odkryli pierwszą egzoplanetę (planetę pozasłoneczną, czyli planetę spoza naszego Układu Słonecznego) Kepler-186f (ryc. 1) bardzo podobną do Ziemi i znajdującą się w tzw. ekostrefie (z ang. habitable zone), czyli w strefie sprzyjającej powstaniu życia, w której woda znajduje się w stanie ciekłym. W Układzie Słonecznym w takiej właśnie strefie znajduje się nasza planeta, dzięki temu na Ziemi mogło powstać życie. Nazwa Kepler-186f pochodzi od nazwy kosmicznego teleskopu Keplera, który od 2009 roku odkrywa nowe planety (http://kepler.nasa.gov/).

Ryc. 1. Artystyczna wizja planety Kepler-186f. źródło: http://www.nasa.gov/ames/kepler/nasas-kepler-discovers-first-earth-size-planet-in-the-habitable-zone-of-another-star/#.U4RHhChNgpC), dostęp 30.05.14

Planeta Kepler-186f jest tylko o ok. 10% większa od Ziemi. Niestety nie jest jeszcze znana masa i skład planety, choć naukowcy podejrzewają, że planeta jest typu skalistego, czyli takiego jak Ziemia. Planeta Kepler-186f krąży w odległości 500 lat świetlnych od Ziemi, wokół gwiazdy zwanej karłem o typie widmowym M. Ta gwiazda jest dwa razy mniejsza i dwa razy lżejsza od Słońca. Ilość energii jaką Kepler-186f otrzymuje od swojej gwiazdy jest 3 razy mniejsza od ilości energii, jaką otrzymuje Ziemia od Słońca. Na powierzchni Kepler-186f jasność karła w samo południe jest taka, jak Słońca na Ziemi, ale godzinę przed jego zachodem. Jeden rok na Kepler-186f wynosi 130 dni, dla Ziemi jeden rok wynosi 365 dni.

Na rycinie 2 przedstawiono porównanie (skala została zachowana) układu Kepler-186 oraz Układu Słonecznego (z uwzględnieniem jedynie Merkurego, Wenus i Ziemi). W układzie Kepler-186 odkryto jeszcze inne planety (Kepler-186b, Kepler-186c, Kepler-186d, Kepler-186e), ale krążą one zbyt blisko swojej gwiazdy i przez to są bardzo gorące, co wyklucza możliwość istnienia na ich powierzchni życia.

Rycina 2. Porównanie Układu Słonecznego i układu Kepler-186, źródło: http://www.nasa.gov/ames/kepler/nasas-kepler-discovers-first-earth-size-planet-in-the-habitable-zone-of-another-star/#.U4RHhChNgpC


Do tej pory zostało potwierdzone istnienie 1706 planet pozasłonecznych, 962 z tych planet (ponad 56%), to planety, które odkrył kosmiczny teleskop Keplera.

 

Tekst: dr Paweł Lejba

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej