Eduscience

Antarktyka w polskich szkołach – po raz kolejny!

U nas zima (choć nie bardzo sroga), a w Antarktyce pełnia lata. Ale czy jest cieplej niż u nas? Czy można na święta udekorować choinkę lub ulepić bałwana, dowiecie się, jeśli weźmiecie udział w pierwszej w 2017 roku transmisji z Polskiej Stacji…

Czytaj więcej…

Dziób zimorodka natchnieniem dla inżynierów

Przyglądanie się naturze i jej rozwiązaniom inżynieryjnym staje się coraz bardziej popularne wśród wielu specjalistów i naukowców. Dzisiaj tekst o tym, jak dziób zimorodka natchnął projektantów szybkich kolei.

Czytaj więcej…

Czy czarne dziury i dziury wydrążone…

Czym są czarne dziury, białe dziury, wormhole, tunele czasoprzestrzenne? Czy czarne dziury to mosty łączące różne wszechświaty? Na te i inne pytania jest odpowiedź w tym artykule.

Czytaj więcej

Skąd ptaki wiedzą, jak wrócić do…

Trwają intensywne przeloty ptasie. Zdolności nawigacyjne ptaków są tak doskonałe, że wiele ptaków m.in. bociany i inne ptaki budujące duże gniazda, wracają do swoich, a nie do wybranych losowo gniazd. Jak to robią?

Czytaj więcej

Jak gekon utrzymuje się na pionowych…

W przyrodzie istnieje wiele rodzajów przyciągania. Wiele z nich jest jednak zbyt silne, aby gekon mógł je wykorzystywać – jego odnóże przykleiłoby się do powierzchni, jednak zwierzę musiałoby wykazać się dużą siłą, aby odnóże oderwać w celu…

Czytaj więcej

Wiosna się spóźniła, nie wszystkie…

Od dwóch dni trwają matury. Mimo że nie zakwitły kasztany, wszystkim maturzystom życzymy pomyślnie zdanych egzaminów.

Czytaj więcej

Alczyk lubi jeść tłusto

Jak wygląda alczyk? To niewielki czarno-biały ptak na oko przypominający miniaturowego latającego pingwinka. Niektórzy mówią, że to skrzyżowanie pingwina z gołębiem ;-). Ten sympatyczny mieszkaniec mroźnej Arktyki najchętniej poluje na tłuste,…

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie