Eduscience

Plamy na Słońcu

Plamy słoneczne były pierwszymi obiektami, które zauważono na powierzchni Słońca już niedługo po wynalezieniu teleskopu. Było to w 1611 roku, chociaż jak się później okazało, wzmianki o plamach na Słońcu odnaleziono w starożytnych kronikach…

Czytaj więcej

Co ma tundra do dwutlenku węgla?

Tundra to przykład biomu, czyli obszaru o określonym świecie roślinnym i zwierzęcym w danej strefie klimatycznej. Występuje głównie na półkuli północnej na obszarze Arktyki i pokrywa ok. 20% powierzchni Ziemi.

Czytaj więcej

Praca paleontologów w terenie

Paleontolodzy to naukowcy, którzy zajmują się badaniem skamieniałości, czyli wszelkimi śladami życia na Ziemi zachowanymi w skałach. Mogą nimi być szczątki zwierząt, tropy, odciski, a nawet skamieniałe odchody. Jak zatem wygląda ich praca?

Czytaj więcej

Załamanie światła – niezwykłe zjawisko…

Wokół nas występuje wiele zjawisk optycznych. Są nimi na przykład: tęcze, miraże, zorze polarne, odbicia światła od powierzchni wody. Niektóre z nich zdarzają się̨ bardzo często i łatwo je zaobserwować, inne są̨ wielką rzadkością̨ i trzeba…

Czytaj więcej

Co mogą zmierzyć sejsmometry?

Sejsmometry potrafią zarejestrować trzęsienie ziemi – to żadna sensacja. W końcu do tego zostały zaprojektowane i zbudowane. Ale ta czuła aparatura potrafi zarejestrować coś więcej.

Czytaj więcej

Znajdź nas!W Polsce i w Internecie