Eduscience

Eduscience

Dla przesądnych zła wiadomość – w tym roku trzynasty w piątek wypada aż trzy razy.

Naukowo nie da się wytłumaczyć, że coś złego może się zdarzyć trzynastego w piątek, ale za to można obliczyć ile razy w roku wypada taki dzień, co w ubiegłym roku wyjaśnialiśmy w artykule „Jak często wypada piątek trzynastego?”

Obliczenia dały odpowiedź na to pytanie – w każdym roku piątek trzynastego występuje co najmniej raz i co najwyżej trzy razy. Dodatkowo – jeżeli sprawdzimy, jakim dniem tygodnia jest 13 stycznia, to możemy powiedzieć, ile razy w danym roku wypadnie trzynasty w piątek.

I tak w roku zwykłym piątek trzynastego występuje:

– raz – gdy 13 stycznia wypada w poniedziałek, środę lub czwartek;

– dwa razy – gdy 13 stycznia wypada w piątek lub niedzielę;

– trzy razy – gdy 13 stycznia wypada we wtorek. Dodatkowo – jeżeli 13 stycznia roku zwykłego wypada we wtorek, to w lutym, marcu i listopadzie będzie piątek trzynastego.

W roku przestępnym piątek trzynastego występuje:

– raz – gdy 13 stycznia wypada w środę, czwartek lub niedzielę;

– dwa razy – gdy 13 stycznia wypada w poniedziałek, wtorek lub sobotę;

– trzy razy – gdy 13 stycznia wypada w piątek, dodatkowo – jeśli 13 stycznia roku przestępnego wypada w piątek, to jeszcze w kwietniu i lipcu będzie piątek trzynastego.

W 2015 roku trzynasty w piątek zdarzy się trzy razy – faktycznie w lutym, marcu i listopadzie, ponieważ rok 2015 nie jest przestępny, a 13 stycznia wypadł we wtorek.

W celu zapoznania się z obliczeniami prowadzącymi do wyżej wymienionych konkluzji zapraszamy do zapoznania się z treścią artykułu na portalu EDUSCIENCE tutaj.

Fot. arteautor, www.flickr.com, dostęp: 13.02.15

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej