Eduscience

Eduscience

Gwiazda betlejemska – symbol Świąt Bożego Narodzenia

Gwiazda betlejemska, zwana również poinsecją albo wilczomleczem nadobnym (Euforbia pulcherrima), to gatunek krzewu z rodziny wilczomleczowatych, która obejmuje blisko 2 tys. gatunków. W naszych domach zadomowiła się zwłaszcza podczas Świąt Bożego Narodzenia. Naturalnie występuje w Meksyku (odkryta w 1834 r.), Gwatemali, a także w Indiach. Nazwa pochodzi od nazwiska pierwszego amerykańskiego ambasadora w Meksyku Joela Robertsa Poinsetta, który był nie tylko dyplomatą, ale również botanikiem i przywiózł ten kwiat z Meksyku do Stanów Zjednoczonych. Do Europy poinsecja dotarła w 1934 r. najpierw jako kwiat cięty. Swoją nazwę roślina zawdzięcza również szczytowym czerwonym liściom kontrastującym z niżej położonymi liśćmi o barwie zielonej. Spotykane są też odmiany gwiazdy betlejemskiej o liściach przebarwiających się na pomarańczowo, żółto lub biało, a także dwubarwnych. Patrząc na roślinę z góry, kolorowe liście stwarzają wrażenie pięknej gwiazdy. Jej kwiaty, usytuowane na szczytach pędów, w porównaniu do pięknie przebarwionych liści, nie stanowią o jej walorach. Roślina ta w naturze dorasta do 3 m, w warunkach hodowlanych do znacznie mniejszych rozmiarów – do 1,2 m. Jak wszystkie wilczomleczowate – wytwarza charakterystyczny sok mleczny pojawiający się np. po złamaniu łodyżki.

Obecnie występuje ponad 100 odmian gwiazdy betlejemskiej, w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Najnowsze odmiany uprawne mają zygzakowate krawędzie i nakrapiane lub karbowane liście. Poinsecje zachwycają pełnią kolorów od października do stycznia, a nawet dłużej, jeżeli są odpowiednio pielęgnowane. Z roku na rok gwiazdy betlejemskie w naszych domach cieszą się coraz większą popularnością w okresie Świąt Bożego Narodzenia. To nie przypadek jednak, że poinsecje mają tak ozdobne, atrakcyjne kolory w tym okresie. Powstawanie kwiatów i kolorowych przylistków (przemiana z zielonej rośliny w kolorowy okaz) zachodzi podczas dnia, gdy ekspozycja rośliny na światło trwa krócej niż 12 godzin.

W Stanach Zjednoczonych obchodzony jest 12 grudnia Dzień Poinsecji, kiedy obdarowuje się bliskich lub przyjaciół gwiazdą betlejemską, wyrażając w ten sposób wdzięczność, sympatię, sprawiając im niespodziankę. Ta zimowa data wiąże się z datą śmierci Joela Poinsetta.

Jedna z legend podaje, że płonący kwiat, jak nazwali go Aztekowie (Meksyk), jest zabarwiony krwią bogini, której serce pękło z miłości.

Tekst: Agnieszka Pociecha


Bibliografia:
www. wikipedia.pl http://www.e-ogrody.plhttp://www.zielonyogrodek.plwww.poradnikogrodniczy.pl  Brickel Ch. (red) 1999. Wielka Encyklopedia Roślin Ogrodowych od A do Z. Muza S.A. Warszawa. ss.1080.

Galeria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej