Eduscience

Eduscience

Dolina Odry w gminie Bojadła widziana oczami Mirosławy Latarowskiej, nauczycielki biorącej udział w Projekcie EDUSCIENCE ze Szkoły Podstawowej w Klenicy.

Dolina Odry w gminie Bojadła jest obszarem o charakterystycznych cechach i ciekawych miejscach środowiska. Można tu zobaczyć: Odrę w środkowym jej biegu, przeprawę promową (samochodowo-pasażerską, przeprawę łódką), stare dęby – pomniki przyrody, starorzecza, tamy regulacyjne (tzw. ostrogi) jako miejsce wypoczynku i rekreacji wędkarzy, miejsce najwyższego poziomu wody Odry podczas powodzi w 1997 roku. 

Atrakcji jest tu wiele, można podziwiać przyrodę, bogate lasy, malownicze krajobrazy. Możemy skorzystać z „wodnej atrakcji” - przepłynięcia promem na drugą stronę Odry. W ten sposób można sobie skrócić drogę do Zielonej Góry. Przeprawa promowa skraca odległość drogową z Bojadeł do Zielonej Góry z 43 km do 23 km. Ponadto jest to droga skracająca odległość drogową z Zielonej Góry do takich miejscowości jak Sława, Wschowa, Leszno, Kalisz czy Poznań. Prom, który stanowi atrakcję gminy jest czynny od świtu do zmroku przez cały rok (pod warunkiem że poziom wody nie jest za niski ani za wysoki, czy nie wieje zbyt silny wiatr). Najwięcej chętnych przeprawia się w weekendy, samochody oczekują w dużych kolejkach, ale nikt się nie nudzi, ponieważ w pobliżu rosną ogromne, piękne stare dęby. Można je podziwiać z okien samochodu.

Teren jest urozmaicony, na niewielkich piaszczystych wzniesieniach można odpocząć, urządzić piknik. Spotkamy tu wędkarzy, którzy na tamach oddają się pasji wędkowania. Najczęściej łowią leszcze, sumy, szczupaki i płocie. Czasami trafiają się liny i węgorze.

Wzdłuż doliny Odry zobaczyć można powierzchnie użytkowane rolniczo na glebach piaszczysto-gliniastych lub madach.                                                               

Tekst i zdjęcia: mgr Mirosława Latarowska Szkoła Podstawowa w Klenicy

Galeria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej