Eduscience

Eduscience

Miniaturyzacja robi prawdziwą karierę nie tylko wśród telefonów komórkowych czy aparatów fotograficznych. W ostatnich czasach wielkość satelitów wysyłanych na orbitę okołoziemską także drastycznie zmalała.

Najmniejszym i najlżejszym obecnie satelitą obserwowanym techniką satelitarnego dalmierza laserowego w skrócie oznaczanej jako SLR (z ang. Satellite Laser Ranging) jest rosyjski BLITS. Ten kulisty nanosatelita wystrzelony 17 września 2009 roku na kołową orbitę waży 7,5 kg, choć jego średnica wynosi zaledwie 8,5 cm. Obiega on Ziemię na wysokości ok. 830 km w niewiele ponad 101 minut (oznacza to, że jego prędkość liniowa wynosi ok. 7,5 km/sek.). W metalowy korpus satelity wtopiona została szklana kulka o średnicy 5,35 cm, która jest pojedynczym pryzmatem, odbijającym wysyłane z Ziemi promienie laserowe. Misja BLITS to eksperymentalne przedsięwzięcie zaplanowane na 5 lat, którego celem jest sprawdzenie na ile efektywnie odbijane są od powierzchni satelity promienie lasera oraz z jaką dokładnością można wyznaczyć orbitę takiego satelity, czyli tor po którym porusza się wokół Ziemi. „Strzelaniem” laserem do satelitów zajmuje się sieć obserwatoriów na całym świecie w tym także Obserwatorium Astrogeodynamiczne Borowiec.

22 stycznia 2013 satelita BLITS zderzył się ze śmieciem kosmicznym, w efekcie czego zmieniła się jego orbita, a sam satelita rozpadł się na co najmniej 2 fragmenty. Tym samym jego laserowe obserwacje stały się niemożliwe.

 

Tekst:

dr Paweł Lejba

Obserwatorium Astrogeodynamiczne Borowiec

Centrum Badań Kosmicznych PAN

 

Zdjęcia pochodzą ze strony :

http://ilrs.gsfc.nasa.gov/

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej