Eduscience

Eduscience

Czym się różnią?

O Czelabińsku na Uralu głośno zrobiło się 15 lutego, kiedy zaobserwowano tam bardzo efektowny deszcz meteorów. To niezwykle rzadkie zjawisko wywołało spore zamieszanie w Rosji i na świecie.

 

Skąd się biorą takie zjawiska i jak powstają ? Wyjaśnia to poniższa grafika.

 


 


meteoroidy – to różnej wielkości okruchy skalne krążące wokół Słońca na różnych orbitach. To pozostałości po tworzącej się wcześniej materii Układu Słonecznego. Czasem zdarza się, że przelatują w pobliżu Ziemi, wnikając w jej górne warstwy atmosfery, wywołując zjawisko meteoru.

 

meteor – to ślad świetlny na niebie, jaki zostawia po sobie meteoroid spalający się w górnych warstwach atmosfery ziemskiej. Potocznie zjawisko meteoru nazywane jest spadającą gwiazdą. Jeśli pojawia się dużo takich śladów to mamy do czynienia ze zjawiskiem deszczu meteorów, które można obserwować nawet kilkanaście razy w ciągu roku.

Jeśli meteor jest jaśniejszy niż Wenus (jasność większa niż –4 magnitudo) to mamy do czynienia z bolidem. Bolidy poruszające się z prędkością przekraczającą prędkość dźwięku (V dźwięku ≈ 340 m/s), towarzyszy efekt fali uderzeniowej (ogromny huk), mogącej wybijać szyby z okien czy powalać niewielkie przedmioty.

 

meteoryt – to meteoroid, który nie ulegnie całkowitemu spaleniu w atmosferze ziemskiej i osiągnie powierzchnię Ziemi.

 

 

 

 

Paweł Lejba, Piotr Michałek

Centrum Badań Kosmicznych PAN

Obserwatorium Astrogeodynamiczne w Borowcu

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej