Eduscience

Eduscience

Jesteśmy świadkami historycznego wydarzenia. Sonda New Horizons, po 9,5 latach lotu, dotarła w pobliże Plutona. Przesyła dane z odległości 5 miliardów kilometrów, niektóre z nich są publikowane na stronach NASA.

Dzisiaj o godzinie 11:49:57 UTC (13:49:57 w Polsce) sonda New Horizons (Nowe Horyzonty) przeleciała w odległości zaledwie 12 500 km od powierzchni Plutona. Od wystrzelenia z Ziemi ponad 9 lat temu pokonała 5 miliardów kilometrów.

Po południu NASA opublikowała pierwsze zdjęcia Plutona wykonane 13 lipca 2015 roku, kiedy sonda znajdowała się nieco dalej – w odległości 768 000 km od planety. Opublikowane przez NASA zdjęcie jest bardzo piękne (w załączeniu). Po raz pierwszy można się przyjrzeć powierzchni Plutona z dużą dokładnością (dotychczas wykonywane zdjęcia Plutona z teleskopu Hubble’a były słabej jakości). Oprócz zdjęć sonda wysyła potężną ilość danych, m.in. o składzie atmosfery Plutona, budowie jego powierzchni i wiele innych.

Dzisiaj w nocy na Ziemię powinny dotrzeć kolejne zdjęcia, sonda w ciągu dzisiejszego dnia miała zadanie okrążenia planety. NASA ma zamiar publikować je jutro. Trochę to trwa, ponieważ sygnał z Plutona do Ziemi dociera w ciągu 4,5 godziny. Ale to i tak fascynujące, że każdy, kto ma  w telefonie lub innym urządzeniu elektronicznym łącze internetowe może oglądać te obrazy i otrzymywać informacje niejako na żywo.

Aktualne oraz archiwalne zdjęcia i informacje na temat misji sondy New Horizons znajdują się na stronie:

https://www.nasa.gov/mission_pages/newhorizons/main/index.html

oraz na profilu:

https://twitter.com/NASANewHorizons

Warto wspomnieć, że na pokładzie sondy New Horizons znajduje się m.in. niewielki pojemnik z prochami odkrywcy Plutona – Clyde’a Williama Tombaugh’a, amerykańskiego astronoma. Oficjalne ogłoszenie odkrycia planety i nadanie jej nazwy Pluton nastąpiło w 1930 roku. 

Aż do 2006 roku Pluton znajdował się w gronie planet, wówczas Międzynarodowa Unia Astronomiczna uznała, że Pluton należy do planet karłowatych. Od tego czasu w Układzie Słonecznym jest osiem planet. 

Pluton znajduje się w tzw. pasie Kuipera, w którym występuje więcej podobnych do niego obiektów. W latach 2016–2020 sonda New Horizons będzie badała właśnie ten pas. Miejmy nadzieję, że otrzymamy wiele cennych informacji. Misja ma się zakończyć w 2022 roku, ale jeśli sonda nie  ulegnie uszkodzeniu, potrwa dłużej.

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej