Eduscience

Jedenasty Festiwal Nauki EDUSCIENCE odbył się w Starachowicach na początku czerwca. Warsztaty zrealizowane przez fantastycznie przygotowanych prowadzących zorganizowane zostały w Społecznym Gimnazjum STO.

Drugi dzień to jak zwykle impreza otwarta dla wszystkich łaknących wiedzy. Tym razem zainteresowanych udziałem w widowiskowym spektaklu naukowym zaprosiliśmy na Plac Pod Skałkami w Starachowicach. W miasteczku naukowym stworzonym w specjalnie zaaranżowanych namiotach można było uczestniczyć w niesamowitych eksperymentach naukowych.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z Festiwalu Nauki w Starachowicach oraz do obejrzenia fotorelacji, która znajduje się TUTAJ.



Starachowice

Starachowice to miasto, którym z pewnością warto się zainteresować. Położone w północnej części województwa świętokrzyskiego, u podnóża Gór Świętokrzyskich, jest jednym z największych ośrodków  administracyjnych, gospodarczych i kulturalnych tego regionu.  Starachowice liczą około 51 tysięcy mieszkańców i zajmują powierzchnię około 32 km². Miasto położone jest w połowie drogi między Warszawą a Krakowem (ok. 170 km). Ta sama odległość dzieli Starachowice od Rzeszowa, Lublina, Łodzi i Katowic. Dobrze rozwinięta sieć drogowa umożliwia stałą komunikacje z tymi ośrodkami. Linia kolejowa biegnąca wzdłuż koryta rzeki przecina miasto a bliskość dużego węzła kolejowego w Skarżysku Kamiennej ułatwia połączenie z całym krajem.

O atrakcyjności Starachowic stanowi niezwykłe położenie. Miasto rozciąga się wzdłuż doliny rzeki Kamiennej, która nadaje mu niepowtarzalny charakter i klimat. W południowej części widnokręgu widać pasmo Gór Świętokrzyskich z najwyższym szczytem –  Łysicą i drugim szczytem pod względem wysokości – Łysą Górą. Wokół miasta rozciąga się wielokilometrowy pas lasów, z przewagą drzewostanów sosnowych, wspaniale nadających się do rekreacji i wypoczynku.   

Miasto dysponuje zapleczem hotelowym, które sprawia, że może stanowić atrakcyjną bazę wypadową w bliższe i dalsze okolice. W pobliżu znajdują się tak atrakcyjne turystycznie  miejsca jak Święty Krzyż, Święta Katarzyna, Wąchock, Krzemionki Opatowskie, Bałtów. Starachowice to również piękna historia związana z walką o odzyskanie i utrwalenie niepodległości naszego kraju. Jest to również miejsce o bogatych tradycjach gospodarczych Staropolskiego, a następnie Centralnego Okręgu Przemysłowego.

W Starachowicach i okolicy istnieją doskonałe warunki do rozwoju turystyki i wypoczynku. Kompleksy leśne, akweny, zabytki architektury sakralnej, malownicze krajobrazy i dobra baza noclegowa zapraszają do spędzenia tu wolnego czasu. Latem do wypoczynku zachęcają dwa kąpieliska: Piachy i Lubianka, a cały rok czynna jest nowoczesna kryta pływalnia. 

Tereny dzisiejszego miasta Starachowice noszą ślady działalności gospodarczej sprzed dwóch tysiącleci. Wytapiane w licznych dymarkach żelazo było uznanym towarem wymiennym dla tutejszych osadników i wędrowało ożywionym szlakiem handlowym do ościennych krain. W XV w. w granicach dzisiejszego miasta istniała wieś Minera Starzechowska posiadająca m.in. kuźnicę żelaza. Prawdopodobnie w związku z działalnością kuźnicy Cystersi umożliwili lokację w XVI w. folwarku i wsi Starachowice – osady górniczo-hutniczej.

Bujny rozkwit przemysłu w regionie przypada na wiek XIX.  Na ten okres datuje się również powstanie Wielkiego Pieca, pracującego do 1968 r. na terenie której obecnie funkcjonuje Muzeum Przyrody i Techniki.

W 1921 r. podjęto decyzję o budowie fabryki zbrojeniowej w okolicy Starachowic, co stworzyło szansę rozwoju miasta. W czasie tworzenia Centralnego Okręgu Przemysłowego, Starachowice były znane z produkcji dział polowych, armat przeciwpancernych i przeciwlotniczych.

Po odbudowie zakładów starachowickich z wojennych zniszczeń powstała w 1949 r. Fabryka Samochodów Ciężarowych „STAR". Pionierska w warunkach polskich produkcja samochodów ciężarowych szeroko rozsławiła Starachowice i przez wiele lat pozwalała odnosić sukcesy w dziedzinie motoryzacji na rynku krajowym, Europy oraz świata.

W 1962 roku zamknięto ostatnią podziemną kopalnię rud żelaza „Majówka" a w 1994 r. udokumentowane złoża rud żelaza zostały wykreślone z krajowego rejestru złóż kopalin. Zakończyło to ponad tysiącletnią tradycję górnictwa na terenie miasta.

Współczesne Starachowice to prężnie działający ośrodek przemysłowy, przyjazny dla jego mieszkańców i odwiedzających. Zlokalizowana na terenie miasta Specjalna Strefa Ekonomiczna sprzyja prowadzeniu różnorodnej działalności gospodarczej. Sukcesywnie tworzona i modernizowana infrastruktura sprzyja szybkiemu rozwojowi miasta. Stale polepszający się stan dróg, liczne inwestycje poprawiające wizerunek miasta oraz nowatorskie koncepcje zagospodarowania jego terenów sprawiają, że Starachowice są interesującą wizytówka regionu.

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej