Eduscience

Eduscience

Obserwatorium Sejsmologiczne w Ojcowie

We wnętrzu jaskini Koziarnia w Ojcowskim Parku Narodowym została zainstalowana nowoczesna aparatura pomiarowa służąca do rejestracji zjawisk sejsmicznych. Sygnały z sejsmometrów są przekazywane do znajdującego się w pobliżu obserwatorium, gdzie są na bieżąco analizowane.

Obserwatorium w Ojcowie prowadzi swoją działalność od 1990 roku. Wcześniejsze pomiary w tym rejonie pochodzą z Obserwatorium Sejsmologicznego na Wawelu oraz Stacji Sejsmologicznej w Krakowie, której tradycja sięga 1903 roku. Ponieważ ruch miejski Krakowa miał zbyt duży wpływ na wyniki rejestracji podjęto decyzję o przeniesieniu pomiarów na teren Ojcowskiego Parku Narodowego. Podczas spotkania z pracownikami naukowymi obserwatorium, zarówno za pośrednictwem internetowych lekcji online, jak również podczas wizyty w Ojcowie, uczestnicy dowiedzą się, czym jest fala sejsmiczna, poznają ogniska trzęsień ziemi i dowiedzą się, gdzie w Polsce mogą wystąpić trzęsienia ziemi i jakie są ich przyczyny. Będzie to także okazja do poznania rozwoju metod sejsmicznych oraz zapoznania się z działaniem aparatury pomiarowej używanej dawniej i współcześnie.

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej