Eduscience

Eduscience

Zapraszamy do zapoznania się z relacją uczniów, którzy prowadzili eksperymenty naukowe na stoisku swojej szkoły na Festiwalu Nauki EDUSCIENCE w Chojnowie.

Gimnazjum nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Chojnowie już od dwóch lat uczestniczy w projekcie naukowo-edukacyjnym EDUSCIENCE. W minionym roku mieliśmy w szkole imprezę zorganizowaną w ramach Projektu pod nazwą Piknik EDUSCIENCE. Gościliśmy na niej młodzież z innych szkół, nie tylko z terenu Chojnowa. W tym roku udało nam się współorganizować w Chojnowie Festiwal Nauki EDUSCIENCE.

15 października na rynku naszego miasta już od 4:00 rano organizatorzy festiwalu instalowali miasteczko naukowe. Swoje stoisko miało także Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. Młodzi naukowcy tworzący grupę o nazwie „Zorganizowana Grupa Chemików Magików i Przyjaciele” to 13-stu zapaleńców, uczniów naszej szkoły, którzy pod kierunkiem nauczycielki chemii pani Małgorzaty Potaczały, nauczycielki biologii pani Barbary Karasek i nauczyciela fizyki pana Radosława Kupczyńskiego przygotowali wiele ciekawych eksperymentów. Odwiedzający stoisko, dzięki doświadczeniom, mieli szansę poznać odpowiedzi na pytania:

  • jak wykryć skrobię i glukozę?
  • jakie są skutki uboczne rozmnażania drożdży?
  • jak odkryć tajemnicę niebiesko-złotej reakcji?
  • czy kameleon pojawia się tylko w biologii?
  • co to takiego ciecz nienewtonowska?
  • jak umieścić jajo w butelce?
  • czy znasz siłę swoich mięśni?
Stoisko cieszyło się bardzo duża popularnością. Okazało się, ze gimnazjaliści trafili w dziesiątkę z zestawem eksperymentów. Każdy od przedszkolaka do licealisty znalazł dla siebie ciekawy fragment wiedzy zaprezentowanej poprzez doświadczenie. To był bardzo udany debiut grupy młodych naukowców z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie. Zapewne usłyszymy o nich jeszcze nie raz.
Prace grupy w składzie:Miłosz Kałas, Grzegorz Bobik, Marcin Zazulczak, Jan Kwiatkowski, Edwin Kolotilov, Anna Cieśla, Martyna Oleśniewicz, Klaudia Bodes, Weronika Kulka, Gabriela Kur, Natalia Karpiel, Natalia Stupak, Mateusz Śpiączka koordynują wymienieni wcześniej nauczyciele: pani Małgorzata Potaczała (chemia), pani Barbara Karasek (biologia) i pan Radosława Kupczyńskiego (fizyka).

 

Wrażenia uczniów z Gimnazjum nr 2 w Chojnowie, którzy opracowali i prezentowali doświadczenia na stoisku swojej szkoły

W środę dnia 15.10.2014 na chojnowskim rynku odbył się festiwal nauki EDUSCIENCE.

Nasza szkoła została zaproszona do udziału ze względu na nasze zaangażowanie w Projekt EDUSCIENCE. Nauczyciele biologii, fizyki i chemii zebrali się i wytypowali najbardziej błyskotliwych uczniów naszej szkoły, aby reprezentowali szkołę podczas festiwalu. Zespół chemików, przez poprzedzające festiwal tygodnie opracowywał i wykonywał szereg doświadczeń, które następnie zostały zaprezentowane na stoisku naukowym. Można było oglądać takie doświadczenia jak: „Papier, który się nie pali”, „Chemiczny Kameleon”, „Odwracalna niebiesko-złota reakcja” oraz próby „Tollensa” i „Trommera”, a także doświadczenia, które można samodzielnie wykonać w domu: „Ciecz nienewtonowska”,  „Jajko wpadające do butelki”, „Znikający atrament” i „Domowa gaśnica”. Grupa zajmująca się biologią przygotowała: „Wykrywanie skrobi w produktach spożywczych”, „Wytwarzanie dwutlenku węgla przez drożdże” i „Wpływ ruchu na nasze układy”. Fizycy zajęli się prądem elektrycznym i ciśnieniem. Sprawdzano czy ogórki kiszone przewodzą prąd a także jak doprowadzić wodę do wrzenia w 20oC?

Przygotowanie doświadczeń chemicznych wcale nie było takie proste, trzeba było przerzucić tonę czasopism i przeczytać jeszcze więcej książek, aby znaleźć doświadczenia, które byłyby interesujące, bezpieczne i możliwe do wykonania w warunkach polowych. W procesie poszukiwań pomocą służyła pani Małgorzata Potaczała, nasza nauczycielka chemii. Gdy doświadczenia zostały już wybrane, nasza nauczycielka chemii uchyliła rąbka szkolnych tajemnic. Zwiedziliśmy tajne laboratorium, w którym zaopatrzyliśmy się w potrzebne odczynniki i szkło laboratoryjne. Następnie w pracowni chemicznej opanowywaliśmy wszystkie doświadczenia do perfekcji, po żmudnych przygotowaniach byliśmy pewni że jesteśmy gotowi na wszystko.

Zorganizowanie pokazów fizycznych nie było aż tak wymagające, lecz równie interesujące. Nasz nauczyciel Radosław Kupczyński przygotował nas oraz maszyny aż do osiągnięcia doskonałości. Dużą frajdą było szukanie maszyn do eksperymentów. Zagłębialiśmy się w najbardziej ciemne zakątki zaplecza gabinetu fizycznego.

Przygotowania do eksperymentów biologicznych pod opieką pani Barbary Karasek przebiegały zręcznie i sprawnie. Nasze doświadczenia były proste i należały do tych, które samodzielnie można wykonać w domu. Staraliśmy się wzbogacać je trafnymi opisami i spostrzeżeniami, aby nawet najmłodsi obserwatorzy mogli z łatwością zrozumieć ich przebieg.

Wracając do samego dnia festiwalu – zebraliśmy się o godzinie 7:00, przeanalizowaliśmy plan festiwalu, ustaliliśmy podział prac w namiocie, spakowaliśmy wszystko, co było nam potrzebne i ruszyliśmy do naszego namiotu, który ku naszemu zaskoczeniu był umiejscowiony najbliżej sceny głównej. Festiwal rozpoczął się o 9:00, cały rynek wypełnił się uczniami szkół podstawowych i gimnazjów z Chojnowa i okolic. Po oficjalnym rozpoczęciu festiwalu, powitaniu uczestników przez organizatorów i gości, ludzie rozeszli się do rozstawionych namiotów, a inni udali się pod scenę główną, aby oglądać przygotowane tam widowiskowe doświadczenia. Pierwsi goście w naszym namiocie pojawili się już na samym starcie. Byliśmy odrobinę zaskoczeni, lecz przygotowani na wszystko i od razu przystąpiliśmy do zajmującego pokazu doświadczeń. Na początku chemicy wykrywali glukozę za pomocą próby Trommera w pokarmach i napojach przyniesionych przez widownię. Następnie wymieszali przygotowane roztwory i ujęli publikę chemicznym kameleonem który zmieniał swoją barwę na przepiękne odcienie brązu, zieleni, błękitu, złota i pomarańczu. Potem do pokazu włączył się zespół biologów, który zaprezentował fermentację drożdży i wykrywanie skrobi. Również fizyka budziła duże zainteresowanie, zwłaszcza wśród chłopców, którzy próbowali otworzyć kulę z wyssanym ze środka powietrzem.

Prąd pozyskany z ogórków kiszonych wywoływał także niemały podziw. Dużym zaskoczeniem była „ciecz nienewtonowska”, która cieszyła się ogromnym powodzeniem u młodszych gości. W pewnym momencie zabrakło nam plastikowych miseczek, w których rozdawaliśmy ciecz naszym gościom. Cieszyliśmy się, że nasze eksperymenty podobają się. Zabawa była przednia, a nasza widownia nie malała, wręcz przeciwnie wydawało się, że tłum staje się coraz większy. Wywierało to na nas małą presję, ale działała ona tylko na plus. Musieliśmy zwiększyć obroty i działać dalej.

Gwiazda Festiwalu, którą był Karol Wójcicki, pozytywnie nas zaskoczyła. Niektórym z nas udało się nawet z nim osobiście porozmawiać i dowiedzieć się ciekawych nowinek ze świata fizyki i chemii. Pokazy prezentowane przez głównych prowadzących były fascynujące i bardzo zajmujące. Mogliśmy ujrzeć ciekły azot i mnóstwo wybuchów.

Bawiliśmy się świetnie i mamy nadzieję, że w najbliższym czasie będziemy mogli wziąć udział w podobnym przedsięwzięciu.

 

„Zorganizowana Grupa Chemików Magików i Przyjaciele”

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej