Eduscience

Eduscience

Dnia 03 czerwca 2014 roku w Gimnazjum im. Pawła Edmunda Strzeleckiego w Czarnym Lesie odbył się Piknik EDUSCIENCE.

Już od godziny 7.00 rozpoczęły się przygotowania. Uczniowie ustawiali ławki i krzesła, a organizatorzy rozkładali swój sprzęt. Powstało sześć stanowisk, przy których następnie odbywały się pokazy. Po zakończeniu prac przygotowawczych wszyscy z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie się Pikniku. Oprócz naszej szkoły, w warsztatach naukowych uczestniczyli również uczniowie z LO w Lublińcu.

Na początku odbyło się doświadczenie związane z ciekłym azotem. Widzieliśmy kurczenie i rozkurczanie się balonu, deszcz w sali oraz wybuch butelki. Groźnie wyglądało oblanie ręki uczennicy z Lublińca ciekłym azotem, wiedząc, że jego temperatura wynosi –179 stopni Celsjusza. Ku zaskoczeniu wszystkich uczestników pokazu, nic złego się nie stało.

Następnie uczniowie udali się do ustawionych wcześniej stanowisk, gdzie mogli stworzyć własnego ,,nurka”. Poznaliśmy różne rodzaje magnesów oraz zobaczyliśmy swoje DNA. Zmierzyliśmy prędkość światła za pomocą kuchenki mikrofalowej i wafla. Oszukaliśmy nasz mózg przy stanowisku ze złudzeniami optycznymi. Podczas trwania zajęć odpowiadaliśmy na zadawane pytania. Za udzielenie prawidłowej odpowiedzi otrzymywaliśmy nagrody w postaci łamigłówek. Oprócz tego, do naszej dyspozycji były stanowiska samoobsługowe.

Potem poszliśmy do sali, w której znajdowało się  planetarium. Oglądaliśmy pokaz związany ze wszechświatem.

Kolejną atrakcją była lekcja dydaktyczna, na której robiliśmy polimery. Dowiedzieliśmy się także, że nie tylko uszami można usłyszeć dźwięk. Zostaliśmy ogłoszeni najgłośniejszą klasą, w dobrym znaczeniu tego słowa. Nasz krzyk osiągnął 115 dB. Na koniec odbyło się losowanie nagród.

Na Pikniku gościliśmy przedstawicieli władz lokalnych, Wójta Gminy Mykanów pana Krzysztofa Smelę i Zastępcę Wójta pana Jacka Staniewskiego, którzy również uczestniczyli w znacznej części pokazów.

Wszyscy na pewno będziemy dobrze wspominać Piknik EDUSCIENCE. Wiedza i umiejętności, które zdobyliśmy na pewno przydadzą się nam w dalszej nauce i życiu.

Zapraszamy do zapoznania się z obszernym materiałem z Pikniku Eduscience, który znajduje się na stronach internetowych: naszej szkoły http://zsczarny.pl/news/; gminy http://www.mykanow.pl/; oraz lokalnej Telewizji Orion http://www.tvorion.pl/index.php?action=show_news&idNews=15812

 

Uczniowie projektu EDUSCIENCE:

Sebastian Bożek, Mikołaj Napora, Patryk Flis

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej