Eduscience

Eduscience

Piknik rozpoczął się od pokazu chemicznego i fizycznego przygotowanego przez „specjalistki od efektów specjalnych”. Eksperymenty były efektowne, zaciekawiły uczestników pikniku. W planetarium, które zakotwiczyło na sali gimnastycznej naszego Centrum, oglądaliśmy przygotowaną prezentację tematyczną bezchmurnego nieba oraz słuchaliśmy ciekawych opowieści na temat otaczającego nas wszechświata.

Kolejnym etapem pikniku były warsztaty tematyczne. Na stanowisku „Ścinanie białka” osobiście sprawdziliśmy, czy przygotowane substancje np. sól, denaturat, fenoloftaleina potrafią doprowadzić do ścinania białka. Na stanowisku „Magnetyczne szaleństwo” prowadziliśmy doświadczenia z magnesem i materiałami magnetycznym. Na kolejnym stanowisku „Kolorowa chemia” badaliśmy, jaki odczyn – zasadowy czy kwasowy – mają podane substancje. Na stanowisku „Matematyczne rozmaitości” poznaliśmy zagadkę matematyczną – przedmiot, który nie posiadał krawędzi oraz środka, nazywany butelką Kleina. Z kartek papieru tworzyliśmy dwuwymiarową wstęgę Möbiusa, którą następnie rozcinaliśmy na pół wzdłuż narysowanej wcześniej linii, aby otrzymać ciało dwukrotnie dłuższe i dwukrotnie skręcone. Były to bardzo ciekawe zajęcia, ponieważ na każdym z tych stanowisk mogliśmy sami przeprowadzać eksperymenty przy pomocy wskazówek prowadzących. To była zdecydowanie najciekawsza części całego pikniku.

Następnie uczestniczyliśmy w dwóch lekcjach tematycznych. Na pierwszej lekcji rozmawialiśmy o konserwantach dodawanych do żywności oraz o ich wartościach odżywczych. Przeprowadziliśmy również doświadczenie sprawdzające zawartość witaminy C w sokach i cytrynie poprzez dodanie tych substancji do jodyny. Na drugiej lekcji obejrzeliśmy prezentację multimedialną przedstawiającą cały wszechświat, zaczynając od człowieka, co uświadomiło nam – jacy jesteśmy mali w ogromnym świecie. Ostatnia część pikniku – to była sama przyjemność czyli rozdanie nagród za poprawne rozwiązanie krótkiego testu.

Cały piknik naukowy zorganizowany był na bardzo wysokim poziomie. Wszystko było przemyślane i ciekawie zaprezentowane przez prowadzących. Wszyscy z zainteresowaniem uczestniczyli w zajęciach podczas pikniku.

 

Uczestnicy – uczniowie z klasy II hd oraz II if ,

Technikum nr 1 w Augustowskim Centrum Edukacyjnym w Augustowie.

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej