Eduscience

Eduscience

Ósmy Festiwal Nauki realizowany w ramach projektu EDUSCIENCE, zagościł w mieście Racibórz w Zespole Szkół Mechanicznych oraz na Zamku Piastowskim. Było niesamowicie! Duża frekwencja, niepowtarzalne atrakcje naukowe i nie tylko! Zapraszamy do zapoznania się z naszą relacją.

W piątek, 20 września uczniowie i uczennice Zespołu Szkół Mechanicznych zostali podzieleni na trzy zespoły i wzięli udział w warsztatach edukacyjnych. Sesja inaugurująca rozpoczęła się o godzinie 09:00. Zespoły uczniów rotowały podczas przerw między kolejnymi sesjami trwającymi po 45 minut każda. Młodzież miała okazję poczuć się jak prawdziwi naukowcy.

W sobotę, 21 września, odbyła się część plenerowa Festiwalu. Uroczysta inauguracja rozpoczęła się punktualnie o godzinie 13.00 z udziałem przedstawicieli Instytutu Geofizyki PAN wraz z dyrektorem Instytutu prof. dr hab. Pawłem Rowińskim oraz władz lokalnych i zaproszonych gości. Otwierający Festiwal zachęcili do aktywnego uczestnictwa wszystkich zgromadzonych na przepięknym dziedzińcu Zamku Piastowskiego w Raciborzu. Cała przestrzeń placu zamieniła się miasteczko edukacyjne. Każde stanowisko miało swój unikalny namiot, w którym przez cały czas odbywały się pokazy. Dodatkowo dzięki dużemu zaangażowaniu władz miasta, Techniku Mechanicznego oraz IGF program festiwalu został powiększony o dodatkowe atrakcje. Nad przebiegiem imprezy czuwał konferansjer, który prowadził całą imprezę i żywiołowo zachęcał do udziału w pokazach. Cały Festiwal został wzbogacony o stanowiska edukacyjne wykonane przez uczniów i nauczycieli z Technikum Mechanicznego z Zespołu Szkół Mechanicznych, prezentowane w ramach Raciborskich Dni Nauki. Dzięki nim mogliśmy zobaczyć jaki potencjał się kryje w uczniach tego Technikum. Pokazy naukowe w namiotach okazały się niepowtarzalną okazją do zdobywania wiedzy poprzez zabawę i eksperyment. Wszystkie stanowiska były mocno oblegane nie tylko przez ciekawskie świata dzieci, ale również przez dorosłych. Okazało się, że prawa fizyki nie muszą być trudnymi podręcznikowymi formułkami. Dzięki zaangażowaniu miasta Racibórz, uczestniczyliśmy w wyjątkowo bogatym programie artystycznym. W przerwach pomiędzy pokazami na scenie występowały dzieci z grup wokalnych i tanecznych. Wszystkie atrakcje artystyczne cieszyły się dużym zainteresowaniem. W szczególności wyróżnili się zespoły taneczne, Zespół Pieśni i Tańca „Strzecha” oraz Zespół Skaza.

Miasto również rozszerzyło przestrzeń Gier i Zabaw Edukacyjnych o dodatkowe atrakcje: warsztaty mydełka, magnetyczne rybki, malowanie buziek oraz klauna.

Dodatkowym elementem była specjalna Sfera Pneumatyczna przywieziona na potrzeby stanowiska SlowMotion, gdzie odwiedzający Festiwal mieli możliwość nagrania filmu i odtworzenia go w zwolnionym tempie.

Drugi dzień Festiwalu był pełen atrakcji. Połączenie nauki z zabawą pozostawiło wiele niepowtarzalnych przeżyć i niezapomnianych wspomnień. Szacunkowa liczba osób odwiedzających wyniosła łącznie 1500 osób. Nie mamy wątpliwości, że Festiwal, pomimo padającego chwilami deszczu, odniósł duży sukces i zaszczepił w uczestnikach potrzebę zgłębiania wiedzy z zakresu nauk ścisłych i przyrodniczych.

Film z Festiwalu poniżej.

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej