Eduscience

Eduscience

Trudno nam w to uwierzyć, ale to naprawdę ostatni Festiwal! Prudnik powitał nas wspaniale, nawet słońce znalazło do nas drogę! Uczniowie i nauczyciele dopisali! A wychowankowie Zespołu Szkół Rolniczych rozpieszczali nas kanapkami, barszczem i ciastami!

Na boisku Zespołu Szkół Rolniczych w Prudniku odbyły się fascynujące pokazy naukowe. Gości powitali: Starosta Prudnicki Radosław Roszkowski, Wicestarosta Józef Skiba, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu w Prudniku i Przewodnicząca Komisji Edukacji, Kultury i Promocji Powiatu Marzena Kędra oraz Justyna Buczyńska z Instytutu Geofizyki Polskiej Akademii Nauk. Wśród zaproszonych gości był Burmistrz Prudnika Franciszek Fejdych. 


O tym, że nauka może być pasjonującym odkrywaniem świata przekonało się ponad 1000 uczniów z prudnickich szkół, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Moszczance oraz Zespołu Szkół w Głogówku.

Program Festiwalu był niezwykle interesujący. Można było przekonać się, że nauka wcale nie jest nudna! Na scenie wybuchała kapusta, płonęły kolorowe ognie, pojawiały się fotobłyski i tumany białego dymu.

Jedną z niespodzianek było spotkanie z Gwiazdą Festiwalu – Karolem Wójcickim, który jest prezenterem w planetarium Centrum Nauki Kopernik oraz prowadzącym program „Science Show” na kanale TVN Turbo. Przez cały dzień można było wziąć udział w eksperymentach naukowych w specjalnie do tego celu przygotowanych namiotach, a na poszczególnych stanowiskach obejrzeć zjawiska chemiczne i fizyczne, m.in. zobaczyć własną nić DNA, potęgę elektryczności czy zailuzjowany świat optyki.

Największym zainteresowaniem cieszyły się doświadczenia z suchym lodem, ciekłym azotem, wybuchającą kapustą oraz bańkowe SHOW. Na uczestników imprezy czekały także liczne konkursy  z atrakcyjnymi nagrodami. 

Z wielkim żalem żegnaliśmy się z Prudnikiem!

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej