Eduscience

Eduscience

Witamy po przerwie! Pierwszy w tym roku Festiwal Nauki EDUSCIENCE odbył się w Nowym Targu w dniach 23-24 maja 2014 r.

Pierwszy dzień Festiwalu zorganizowany został w Gimnazjum nr 1 im. Tadeusza Kościuszki.

W zajęciach wzięło udział 20 uczniów, którzy mieli szansę zapoznać się z metodami zamiany ołowiu w złoto z pomocą kamienia filozoficznego, sprawdzić dlaczego niektóre statki są podwodne a niektóre utrzymują się na powierzchni wody mimo, że zrobione są z tych samych materiałów czy zbudować prosty silnik przy wykorzystaniu drucików, gwoździ, zapałek i korków! Młodzież miała możliwość poczuć się jak prawdziwi naukowcy! Dzięki pełnemu zaangażowaniu prowadzących podczas profesjonalnie przygotowanych zajęć uczestnicy na własne oczy przekonali się, że nauka jest magiczna!

Drugi dzień Festiwalu otwarty dla szerszej publiczności cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Przez główny miejski plac Nowego Targu przewinęły się setki osób, nie tylko oglądających, ale i czynnie uczestniczących w naukowych eksperymentach.  

W pięciu namiotach, które tworzyły „Miasteczko edukacyjne” odbywały się warsztaty tematyczne
z różnych dziedzin nauki – fizyki, biologii, chemii. Zwiedzający mogli uczestniczyć w niesamowitych eksperymentach m.in. samemu wytworzyć białe światło, dowiedzieć się w jaki sposób kodowane są informacje i gołym okiem zobaczyć DNA, poznać związek między pH a czerwoną kapustą.. oraz wiele, wiele innych. Na scenie odbywały się konkursy i pokazy m.in. wybuchające arbuzy, magiczny gwizdek i woda na którą nie działa grawitacja.

Wszystkie stanowiska były mocno oblegane nie tylko przez ciekawskie świata dzieci, ale również przez dorosłych. Okazało się, że prawa fizyki nie muszą być trudnymi podręcznikowymi formułkami!

Pokazy naukowe na scenie przeplatane były występami miejscowych zespołów. Wystąpili m.in. uczniowie z Zespołu Wokalno-Tanecznego z Gimnazjum Nr 1, Zespół Rockowy "ABACUS", Zespół wokalny "Septyma" oraz Zespół Góralski "Mali Śwarni", a na zakończenie Dawid Pietrzak wraz z zespołem pokazał swoje umiejętności akrobatyczne na rowerach!

Tego samego dnia, w Sali obrad w Urzędu Miasta przy ul. Krzywej 1, miał miejsce wykład wybitnego specjalisty z dziedziny nauki języków obcych, twórcy metody wykorzystywanej na całym świecie, a w Polsce m.in. przez Policę czy Biuro Ochrony Rządu, pana Colina Rose’a. Wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem, pojawiło się prawie 80 uczestników.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej z Festiwalu!


Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej