Eduscience

Eduscience

W dniach 7-8 września odbył się w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) pierwszy z 12 festiwali nauki realizowanych w ramach projektu Eduscience.

Pierwszego dnia zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów z klasy Ic, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Dzieci z dużym zainteresowaniem wykonywały doświadczenia i pomimo swoich pierwszych dni w szkole, zadawały bardzo wnikliwe pytania. Każde nowo realizowane doświadczenie spotykało się z wielkim entuzjazmem uczniów i zaczynało się

pytaniem: „proszę pani a będą wybuchy?”. Dodatkowym przeżyciem było założenie fartuchów laboratoryjnych (w których niektórzy poszli do domu) oraz okularów ochronnych (których nie chciały się pozbyć). Na koniec warsztatów przeprowadzono konkursy, a dzieci zostały zaproszone do udziału w drugim dniu Festiwalu Nauki, podczas którego na scenie wręczane były nagrody za udział w doświadczeniach.

Drugiego dnia pogoda sprzyjała zabawie w plenerze. Impreza była zaplanowana na 6 godzin. Od samego początku namioty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a liczba odwiedzających Brodnickie Przedzamcze rosła z każdą minutą. Oprócz uczty naukowej w edu-namiotach, miasto Brodnica (gospodarz Festiwalu Nauki) stanęło na wysokości zadania, niezwykle wzbogacając imprezę o dodatkowe atrakcje np. stoisko biblioteki miejskiej, park krajobrazowy, stoisko lepienia z gliny, kółka zainteresowań z miejscowych szkół, harcerze z nauką pierwszej pomocy itd. Całość została zaaranżowana jako naukowo-miejskie miasteczko ze sceną główną, na której bez przerwy odbywały się przykuwające uwagę eksperymenty naukowe i występy artystyczne. Młodsza publiczność chętnie angażowała się w proponowane doświadczenia naukowe, a popisy miejscowych wykonawców spotkały się z dużym aplauzem uczestników w każdym wieku. Nad całokształtem przebiegu imprezy czuwał „szalony” konferansjer, który swoją charyzmą zachęcał mieszkańców Brodnicy do czynnego eksperymentowania z nauką.

Kolejny festiwal zostanie zorganizowany w Policach (zachodniopomorskie), zapraszamy 15 września na teren OSIR-u, ul. Piaskowa 97.

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej