Eduscience

Eduscience

Kolejna odsłona Festiwalu Nauki za nami. Tym razem odwiedziliśmy pełną uroku miejscowość Łapy. Szczęście czuwało nad nami i, pomimo krążących dookoła burz, nad Łapami cały dzień świeciło słońce. Gorąca atmosfera panowała nie tylko ze względu na pogodę, ale również dzięki przygotowanemu na Festiwal programowi. Warsztaty naukowe, pokazy, losowanie nagród, występy taneczne i wokalne – kto nie był, ma czego żałować! Oto krótka relacja z Łap.

Dzień pierwszy, piątek, 7 czerwca:

Część warsztatowa Festiwalu zorganizowana została w murach malowniczo położonego Zespołu Szkół w Łapach. Zajęcia odbyły się z udziałem klasy 1 gimnazjum. Uczniowie podzieleni zostali na trzy dziesięcioosobowe zespoły. Każdy z nich wziął udział w warsztatach zorganizowanych w specjalnie przygotowanych salach.

Animatorzy warsztatów w Łapach potwierdzili wysokie zaangażowanie i aktywność uczniów, którzy wyróżniali się rozległą wiedzą teoretyczną. Na warsztatach padło w ich strony wiele pytań – żadne z nich nie zostało pozostawione bez odpowiedzi. Niezmiennie na koniec każdego warsztatu przeprowadzany był quiz w formie pytań do grupy. Punktacja potwierdziła wysoki poziom wiedzy uczestników. Zwycięska drużyna została zaprezentowana i nagrodzona podczas sobotniej plenerowej części Festiwalu.

Dzień drugi, sobota, 8 czerwca:

W sobotę przed Domem Kultury w Łapach odbyła się druga część Festiwalu Nauki. Piękna pogoda oraz bogata oferta edukacyjnych atrakcji przyciągnęła przed scenę licznych mieszkańców miasta i gminy Łapy. Tego dnia nikt nie mógł czuć się rozczarowany. Od godziny 12.00 aż do samego końca Festiwalu zaprezentowane zostały liczne pokazy naukowe z udziałem publiczności. Również w Łapach nie zabrakło konkursów z nagrodami. Dla najbardziej aktywnych uczestników Polska Akademia Nauk przygotowała wyjątkowe zestawy. Miłym zwyczajem staje się uroczysta inauguracja z udziałem przedstawicieli z IGF PAN oraz przedstawicieli miasta goszczącego Festiwal.

Pokazy:

1. Merlin i inni chemicy

Pokaz naukowy poświęcony magicznym reakcjom chemicznym. Celem pokazu było wyjaśnienie postawionej tezy, że czarnoksiężnik Merlin był prawdopodobnie wyśmienitym chemikiem, a wykorzystywana przez niego magia była w rzeczywistości czystą nauką.

2. Śnieżna nauka

W czasie tego pokazu przeprowadzono m.in. doświadczenie reakcji egzotermicznej, wykorzystując chemię polimerów, stworzono z niewielkiej ilości proszku sztuczny śnieg., a dzieci były świadkami przywoływania dżina z butelki.

3. Fizyka i inne dziwne zjawiska

W jaki sposób sprawić, by woda nie chciała wypłynąć ze szklanki lub nadmuchać balon nie zawiązując otworu? W czasie tego pokazu uczestnicy uzyskali odpowiedzi na te i wiele innych ciekawych pytań.

Pokazom towarzyszyły konkursy wiedzy z nauk przyrodniczych.

W przerwach pomiędzy pokazami na scenie występowały dzieci z grup wokalnych oraz zespół muzyczny „Dwie Trzecie”.

Równolegle z wydarzeniami na scenie w pięciu namiotach odbywały się warsztaty edukacyjne, a także rozdawane były nagrody – gadżety EDUSCIENCE. Warto podkreślić nieustające zainteresowanie proponowanymi eksperymentami.

Film z Festiwalu poniżej.


Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej