Eduscience

Eduscience

W dniach 5-6 czerwca 2014 r. uczniowie klasy II Szkoły Podstawowej w Kwaskowie brali udział w wycieczce edukacyjnej do Belska i Warszawy. Udział w wycieczce był jednym z punktów realizowanej w szkole innowacji pedagogicznej pt. „Podnoszenie kompetencji uczniowskich w dziedzinie nauk matematyczno-przyrodniczych i technicznych z wykorzystaniem innowacyjnych metod i technologii – EDUSCIENCE”.

Dwudniowa wycieczka rozpoczęła się od zajęć w Rezerwacie Przyrody „Modrzewina”, gdzie zostaliśmy zapoznani z historią rezerwatu oraz pracą leśnika. Następnie uczestniczyliśmy w zajęciach w Centralnym Obserwatorium Geofizycznym IGF PAN w Belsku. Zajęcia były bardzo ciekawe i dotyczyły magnetyzmu ziemskiego, wykorzystania energii słonecznej, zjawisk pogodowych. Część zajęć odbywała się w  ogródku meteorologicznym. Mogliśmy sami zobaczyć i sprawdzić wykorzystanie i działanie baterii słonecznych oraz wziąć udział w odczytywaniu danych pogodowych. Każdy z nas chętnie uczestniczył w zajęciach prowadzonych przez dydaktyków z obserwatorium, co najlepiej pokazują zdjęcia i „las  rąk” zgłaszających się do udzielenia odpowiedzi.

Drugi dzień zaczął się także bardzo interesująco – mieliśmy zajęcia w IGF PAN w Warszawie, na których dowiedzieliśmy się dużo o wędrówce kontynentów i życiu w Arktyce i na Antarktydzie. Zajęcia w IGF to była prawdziwa nauka poprzez zabawę, aż żal było, że czas tak szybko płynął. Ostatnim etapem naszej wycieczki była wizyta w Muzeum Ziemi Polskiej Akademii Nauk, gdzie wzięliśmy udział w zajęciach muzealnych. Dowiedzieliśmy się, że na terenach Polski żyły w dalekiej przeszłości nie tylko mamuty, ale także słonie leśne. Oglądaliśmy skamieniałe szczątki tych organizmów oraz kolorowe minerały. Olbrzymie wrażenie zrobiły na nas skamieniałości mamuta, np. olbrzymi ząb.

Z wycieczki przywieźliśmy duży zasób wiedzy i umiejętności, wspaniałe wspomnienia oraz trofea, czyli indeksy, do których zbieraliśmy stemple w kształcie niedźwiedzi polarnych. Zdobyta wiedza na długo pozostanie w naszej pamięci, a doznane wrażenia, nowo poznane miejsca, to bezcenne doświadczenia.

 

Monika Będkowska

Anna Balcerzak

 

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej