Eduscience

Eduscience

W piątek 15 maja 2015 roku, na terenie Gimnazjum Miejskiego im. Mikołaja Kopernika, odbył się Festiwal Nauki EDUSCIENCE. To już niestety ostatnie takie wydarzenie w tym roku szkolnym, ale dzięki zaangażowaniu nauczycieli i uczniów miejscowego gimnazjum, którzy przygotowali własne pokazy naukowe, miał on szczególny charakter.


W oficjalnym rozpoczęciu Festiwalu wzięli udział: Pani Ewa Leszczyńska – Zastępca Burmistrza Miasta Sierpc, Pani dr Agata Goździk, kierownik projektu EDUSCIENCE z Instytutu Geofizyki PAN oraz Pan Edmund Sigiel, dyrektor miejscowego Gimnazjum.

Festiwal Nauki miał charakter imprezy plenerowej. Na głównej scenie animatorzy  przeprowadzali magiczne eksperymenty – pokazy „Naukowe SHOW na scenie". Były też wywiady z Gośćmi Specjalnymi Festiwalu. Prowadzący imprezę konferansjer zapraszał na scenę ochotników, którzy mogli wziąć udział w konkursach tematycznych. Dużo emocji wzbudziły turnieje wymagające użycia telefonów komórkowych, na co dzień niechętnie widzianych w szkole. Nagrody czekały także na tych, którzy poprawnie rozszyfrowali naukowe rebuznaki.

W kilkunastu namiotach zlokalizowanych na terenie Festiwalu odbywały się pokazy tematyczne, w których mogli bezpośrednio uczestniczyć uczniowie i ich opiekunowie. Były to między innymi: zagadkowe jajka, chemia w kuchni, właściwości ludzkiego mózgu, narządu wzroku i słuchu, pokazy mikroskopowe, magnesy i magnetyzm i in. Uczniowie gimnazjum sprawili nam miłą niespodziankę aktywnie włączając się w przygotowanie imprezy. W ich własnych stoiskach można było zobaczyć na żywo wybuch wulkanu, poeksperymentować z modelem Ziemi prezentującym ruch obrotowy i obiegowy. Dużą atrakcją przygotowaną przez młodzież była także możliwość prowadzenia obserwacji  mikroskopowych oraz prac nad budową i programowaniem robota.

Główną atrakcją był Gość Festiwalu, Karol Wójcicki – dziennikarz popularnonaukowy znany jako prezenter prowadzący program Science Show w TVN Turbo. Opowiadał o swojej pasji, podpowiadał kiedy i dlaczego należy spoglądać w niebo. Uczył także, jak zbudować własną rakietę i tłumaczył zasadę jej działania.

Dużą popularnością cieszył się także namiot Centrum Studiów Polarnych KNOW, w którym można było spotkać się z polarnikami z Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie. Z ogromną pasją opowiadali o tym, jakie badania prowadzi się w obszarach polarnych, jakie korzyści one przynoszą, a także o tym, jak wygląda życie codzienne za kołem podbiegunowym. Nie zabrakło również gier edukacyjnych i zabaw dla dzieci oraz innych działań nawiązujących do charakteru Festiwalu.

Festiwal cieszył się dużym zainteresowaniem  uczniów  i nauczycieli szkół  z terenu powiatu sierpeckiego. Wzięło w nim  udział 940 osób. Każdy mógł znaleźć coś ciekawego dla siebie.

Tekst: Na podstawie relacji p. Józefa Urbańskiego, nauczyciela w Gimnazjum Miejskim  w Sierpcu.

Źródło fotografii: Archiwum Gimnazjum Miejskiego w Sierpcu

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej