Eduscience

Niedźwiedzie polarne w Hornsundzie

Katarzyna Jankowska

Wiosna to czas kiedy w okolicy Polskiej Stacji Polarnej w Hornsundzie wędrują niedźwiedzie polarne. W tym roku jest ich wyjątkowo mało.

Wczoraj odwiedził nas duży samiec. Podczas naszej wyprawy była to dopiero dziesiąta obserwacja. Pierwszą wizytę odnotowaliśmy w styczniu. Prawdopodobnie przyczyną tak nielicznych odwiedzin jest zupełny brak lodu w fiordzie Hornsund.

Wczoraj niedźwiedź podszedł wyjątkowo blisko bazy, bo w okolicę domków przeznaczonych do badań magnetycznych. Na szczęście nasze psy zareagowały natychmiast. Zaalarmowani ich charakterystycznym ujadaniem, po zorientowaniu się, że niedźwiedź zachowuje bezpieczną odległość wyszliśmy przed Stację z aparatami, nie zapominając jednak o rakietnicach. Dzięki aparatom z teleobiektywami udało się nam zrobić kilka zdjęć i nakręcić krótki filmik. Po kilku minutach niedźwiedź oddalił się w kierunku moreny lodowca Hansa. Przez kilka najbliższych godzin obserwowaliśmy go przez lornetkę, jak śpi między skałami. Kiedy w nocy, korzystając z pięknej pogody, wybraliśmy się po próbki śniegu na lodowiec, udało nam się jeszcze raz go sfilmować, w momencie, gdy majestatycznie oddalał się w kierunku zatoki.

Zapraszamy też do przeczytania artykułu na naszym portalu pt. Niedźwiedzie polarne nie lubią wiosny, którego autorką jest Liliana Keslinka-Nawrot.

Galeria zdjęć

Dodaj komentarz

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej