Eduscience

Eduscience

Skrzyp olbrzymi na stanowisku w okolicach Raciborza w dniu 14.04.14 roku. Fot. Jan Kalabiński

Stanowisko skrzypu olbrzymiego w okolicach Raciborza jest monitorowane przez naszego dydaktyka – Jana Kalabińskiego. Prezentujemy wykonane wczoraj zdjęcia.

Na stanowisku skrzypu olbrzymiego (Equisetum maximum) w okolicach Raciborza – zmiany. Już zanikają pędy zarodnionośne, a wyrastają pędy płonne.  Rola pędów zarodnionośnych (niskich do około 25 cm wysokości, o brązowo-żółtej barwie) dość szybko się kończy – po dojrzeniu i wysypaniu zarodników z wrzecionowatych kłosów zarodniowych umiejscowionych na ich szczycie, pędy te szybko obumierają. Pędy płonne (wysokie – do 2,5 m wysokości, o zielonej barwie) to pędy niewytwarzające nasion, będą rosły do końca jesieni.

Zachęcamy do przeczytania artykułu Reliktowy „las karboński” w okolicy Raciborza i obejrzenia zdjęć w galerii.

Galeria zdjęć

Zdrowe opalanie, czyli jakie?

Jak długo mogę się dziś opalać? To pytanie zadajemy sobie szczególnie w bardzo słoneczne dni. Czy możliwe jest wyznaczenie czasu opalania, w którym naszemu organizmowi dostarczymy dawkę promieniowania potrzebną do wytworzenia witaminy D3, a jednocześnie…

Czytaj więcej

Wakacyjna lektura dla nauczycieli

Zachęcamy do wpisania na swoją wakacyjną listę lektur dwóch nowych raportów dotyczących edukacji przyrodniczej. To idealne lektury letnie dla tych wszystkich, którzy zainteresowani są nauczaniem STEM oraz wykorzystaniem gier w nauczaniu!

Czytaj więcej