Eduscience

Eduscience

W dniach 14-15 września w Policach (woj. zachodniopomorskie) odbył się kolejny Festiwal Nauki.

Zgodnie z przyjętą formułą pierwszego dnia zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów z klasy biorącej udział w projekcie. W przypadku Polic była to klasa Id, z Gimnazjum nr 1 im. Polskich Noblistów. Młodzież z zainteresowaniem wykonywała doświadczenia pod czujnym okiem nauczycieli fizyki i chemii oraz pedagogów z innych polickich szkół zaproszonych przez Panią Dyrektor. Dzieciaki angażowały się w eksperymenty z „suchym lodem”, poznały również czym jest prawo Bernoullego. Emocje były tak duże, że młodzież zaczęła nagrywać pokazy na telefony, aby później pokazać filmy swoim rodzicom i znajomym. Na zakończenie  warsztatów przeprowadzono konkursy. Uczniowie zostali zaproszeni do wzięcia udziału w drugim dniu Festiwalu Nauki, kiedy to na scenie miały być wręczane nagrody za udział w doświadczeniach.

Drugiego dnia na terenie Kompleksu Sportowo-Rekreacyjnego w Policach pierwsi zainteresowani pojawili się już o godzinie 11.30 i pomimo że początkowo pogoda nie sprzyjała zabawie w plenerze, Policzanie stawili się licznie Festiwal Nauki został zainaugurowany przez Pana Burmistrza – Władysław Diakuna. Od samego początku namioty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a liczba odwiedzających miasteczko festiwalowe rosła z każdą minutą. Oprócz uczty naukowej w edu-namiotach, Urząd Miasta Police wzbogacił imprezę o „dmuchańce” i malowanie twarzy dla dzieci oraz o stanowisko z nauką pierwszej pomocy.

Na scenie głównej bez przerwy odbywały się przykuwające uwagę eksperymenty naukowe i występy artystyczne. Młodsza publiczność chętnie angażowała się w proponowane doświadczenia naukowe a popisy miejscowych wykonawców były nagradzane głośnymi brawami. Nad przebiegiem imprezy czuwał charyzmatyczny konferansjer, który żywiołowo zachęcał mieszkańców Polic do eksperymentowania z nauką.