Eduscience

Eduscience

W dniach 7-8 września odbył się w Brodnicy (woj. kujawsko-pomorskie) pierwszy z 12 festiwali nauki realizowanych w ramach projektu Eduscience.

Pierwszego dnia zostały przeprowadzone warsztaty dla uczniów z klasy Ic, ze Szkoły Podstawowej nr 2 im. Polskich Olimpijczyków. Dzieci z dużym zainteresowaniem wykonywały doświadczenia i pomimo swoich pierwszych dni w szkole, zadawały bardzo wnikliwe pytania. Każde nowo realizowane doświadczenie spotykało się z wielkim entuzjazmem uczniów i zaczynało się

pytaniem: „proszę pani a będą wybuchy?”. Dodatkowym przeżyciem było założenie fartuchów laboratoryjnych (w których niektórzy poszli do domu) oraz okularów ochronnych (których nie chciały się pozbyć). Na koniec warsztatów przeprowadzono konkursy, a dzieci zostały zaproszone do udziału w drugim dniu Festiwalu Nauki, podczas którego na scenie wręczane były nagrody za udział w doświadczeniach.

Drugiego dnia pogoda sprzyjała zabawie w plenerze. Impreza była zaplanowana na 6 godzin. Od samego początku namioty cieszyły się dużym zainteresowaniem, a liczba odwiedzających Brodnickie Przedzamcze rosła z każdą minutą. Oprócz uczty naukowej w edu-namiotach, miasto Brodnica (gospodarz Festiwalu Nauki) stanęło na wysokości zadania, niezwykle wzbogacając imprezę o dodatkowe atrakcje np. stoisko biblioteki miejskiej, park krajobrazowy, stoisko lepienia z gliny, kółka zainteresowań z miejscowych szkół, harcerze z nauką pierwszej pomocy itd. Całość została zaaranżowana jako naukowo-miejskie miasteczko ze sceną główną, na której bez przerwy odbywały się przykuwające uwagę eksperymenty naukowe i występy artystyczne. Młodsza publiczność chętnie angażowała się w proponowane doświadczenia naukowe, a popisy miejscowych wykonawców spotkały się z dużym aplauzem uczestników w każdym wieku. Nad całokształtem przebiegu imprezy czuwał „szalony” konferansjer, który swoją charyzmą zachęcał mieszkańców Brodnicy do czynnego eksperymentowania z nauką.

Kolejny festiwal zostanie zorganizowany w Policach (zachodniopomorskie), zapraszamy 15 września na teren OSIR-u, ul. Piaskowa 97.

Galeria zdjęć