Eduscience

Eduscience

Trójmorski Wierch to góra, z której w kierunku południowo-zachodnim wody płyną do Morza Północnego, w kierunku południowo-wschodnim – do Morza Czarnego, a w północnym – do Morza Bałtyckiego. Jak to możliwe?

Trójmorski Wierch leży w Sudetach Wschodnich, w Masywie Śnieżnika. Szczyt ma wysokość 1145 m n.p.m. Na nim zbiegają się trzy działy wodne*, stanowiące granice między zlewiskami** trzech mórz: Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Bałtyckiego.

Co to oznacza? Woda roztopowa albo deszczowa płynąca z Trójmorskiego Wierchu, w zależności po której stronie góry się znajduje, zasila rzeki płynące do różnych mórz. I tak (spójrzmy na mapę topograficzną):

  • wody z południowo-zachodniego zbocza Trójmorskiego Wierchu zasilą potok Lipka (Lipkowský potok), który jest dopływem Orlicy, a ten z kolei Łaby, która uchodzi do Morza Północnego;
  • wody ze wschodniego i południowo-wschodniego zbocza zasilą Morawę, która jest dopływem Dunaju, uchodzącego do Morza Czarnego;
  • a wody z północnego i północno-zachodniego zbocza góry zasilą liczne, niewielkie potoki, będące dopływami Nysy Kłodzkiej, która uchodzi do Odry, a ta z kolei do Morza Bałtyckiego. 

Do 1946 roku Trójmorski Wierch nazywał się inaczej. Polacy mówili na niego – Klepacz, Niemcy –lappersteine (czyt. klapersztajne), a Czesi – Klepáč. Czeska nazwa funkcjonuje nadal. Obecną polską nazwę, zgodną z charakterem tej góry, nadał jej w 1946 roku Mieczysław Orłowicz, który był wielkim popularyzatorem turystyki, szczególnie górskiej i autorem około stu przewodników.

Trójmorski Wierch to jedno z sześciu miejsc w Europie, w którym zbiegają się granice trzech działów wodnych, stanowiących granice między różnymi morzami. Na mapie działów wodnych Europy (znajdującej się w galerii) łatwo odszukać pozostałe takie miejsca. W których górach one leżą, dorzecza*** których rzek rozdzielają i do których mórz wpływają te rzeki? Zadanie może wymagać użycia atlasu z mapą fizyczną Europy, załączona mapa działów wodnych ma bowiem nazwy zapisane po niemiecku.

 

Tekst: Leopold Stempowski, Anna Ostrowska

 

* Dział wodny – granica między obszarami, z których wody są odprowadzane do różnych rzek (czyli granica między dorzeczami) lub różnych mórz (czyli między zlewiskami).

** Zlewisko – obszar lądu, z którego wody płyną do jednego zbiornika wodnego (morza, jeziora).

*** Dorzecze – obszar lądu, z którego wody płyną do jednej rzeki.

Galeria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej