Eduscience

Eduscience

W poniedziałek 17 listopada o godzinie 10.00 odbędzie się rozmowa z Jerzym Szuniewiczem, laureatem konkursu E(x)plory, transmitowana na żywo na platformie EDUSCIENCE.

Zapraszamy Państwa na kolejne spotkanie z laureatami konkursu E(x)plory. Tym razem o swoich pasjach opowie Jerzy Szuniewicz – uczeń VIII LO w Poznaniu, laureat drugiej nagrody E(x)plory 2014 i zdobywca III nagrody w kategorii fizyka i astronomia w międzynarodowym konkursie Intel ISEF (International Science and Engineering Fair) w Stanach Zjednoczonych. Jerzy pod opieką dr. Krzysztofa Dobka przygotował projekt dotyczący wprowadzania pojedynczych fotonów do światłowodów. Kwantowe systemy działają zupełnie inaczej od klasycznych, są niezwykłym ułatwieniem w rozwiązywaniu wielu problemów. Kwantowość wymaga również innych technik, między innymi użycia pojedynczych fotonów, najczęściej wprowadzonych do światłowodów. Na tym etapie pojawiają się największe straty fotonów. Jerzy do optymalizacji procesu wprowadzania pojedynczych fotonów do światłowodów używa przestrzennego modulatora światła sterowanego algorytmem genetycznym. Zastosował ewolucyjną optymalizację, gdyż wymaga ona mało informacji o rozwiązywanym problemie.

Powyższy opis projektu dla wielu odbiorców na pewno nie wydaje się prosty. Tym bardziej zachęcamy do wysłuchania transmisji, ponieważ Jerzy w bardzo przystępny i ciekawy sposób opowiada o swoich badaniach.

„…pracuję nad przesyłaniem informacji w bardzo bezpieczny sposób. To mogą być dane dotyczące kont bankowych, transakcji, informacje wojskowe czy wywiadowcze. Chodzi o to, by przesyłać je w taki sposób, by mieć całkowitą pewność, że nikt nie ingerował w nasz przekaz. Nikt nie mógł ich zmienić ani nawet przejrzeć. Ważne, żeby budując coś takiego, nie zaczynać wszystkiego od nowa, a włączyć nowe możliwości do istniejących systemów.

Do odszyfrowania przesyłanej informacji potrzebny jest klucz. Ten sam, którego użył szyfrujący ją. Tylko jak taki klucz bezpiecznie przesłać?

A więc bierzemy pojedyncze fotony, które są ze sobą splątane. Oznacza to, że jeśli określimy stan jednego z nich, to poznajemy też stan drugiego. Natychmiast. I to niezależnie od odległości, w jakiej się znajduje. Połączenie między nimi jest szybsze niż prędkość światła. Dzięki temu możemy sprawdzić zdalnie, czy nikt nie ingerował w nasz klucz, który przy pomocy takich splątanych fotonów został zabezpieczony. Daje nam to całkowitą pewność, że transfer jest bezpieczny.” – powiedział Jerzy Szuniewicz w wywiadzie dla „Gazety Wyborczej”, przeprowadzonym przez Piotra Stanisławskiego.

Transmisja EDUSCIENCE odbędzie się w formie wywiadu, w czasie którego będzie możliwość zadawania pytań.

Serdecznie zapraszamy!

Zespół EDUSCIENCE

Galeria zdjęć

Zielone wtorki z Scientix - seria webinariów

Serdecznie zapraszamy do udziału w webinariach cyklu „Zielone Wtorki z Scientix”. Co dwa-trzy tygodnie (we wtorki o godzinie 17.00) zaprosimy Państwa na spotkania online wokół tematów środowiskowych. Poprowadzą je pracownicy Instytutu Geofizyki…

Czytaj więcej

Dołącz do projektu polarnego dla szkół

Drodzy Nauczyciele, mamy dla Was i dla Waszych szkół kolejną projektową propozycję Projekt EDU-ARCTIC2 oferuje ciekawe pakiety, z którymi uczniowie mogą pracować samodzielnie lub pod Waszym okiem, a także webinaria polarne i filmy 360 stopni…

Czytaj więcej